Przedłużono termin nadsyłania fotografii - takich, które staną się inspiracją do stworzenia wirtualnej „Mozaiki dla przyszłości”. Organizatorem akcji jest szczecińska galeria dla dzieci i młodzieży "Tworzę się", działająca przy DK 13 Muz. Jak mówi szefowa tej instytucji - Paulina Ratajczak, na zdjęciach mogą być uwiecznione: "spojrzenie babci, szorstkość języczka kota, charakterystyczny zapach, ułamany patyk, leżący pod nogami czy kawałek szkiełka". Uwaga! W akcji mogą wziąć udział nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Galeria sztuki dla dzieci i młodzieży "Tworzę się" realizuje autorski program edukacji artystycznej (opracowany przez Fundację Las Sztuki), a powstała 1 czerwca 2014 roku. Twórcy inicjują kreatywne działania dla młodych odbiorców oraz promują nowoczesną edukację kulturalną. Odbyło się tu dotąd mnóstwo znakomitych wystaw, z czego kilka zrobiło furorę - pojawiały się na nich tłumy indywidualnych zwiedzających oraz mnóstwo grup zorganizowanych. Ot, wystarczy wspomnieć o nietypowych wystawach, będących eksperymentalnymi placami zabaw, jak „Tajemniczy ogród” czy „Przytulny plac zabaw”.
- Ciągle eksperymentujemy z różnymi dziedzinami sztuki. Ściany galerii były tak wiele razy przemalowywane, że już przestałam liczyć, ile to było razy - mówiła jakiś czas temu, w wywiadzie dla naszej gazety, Paulina Ratajczak.
Na razie nie wiadomo, kiedy galeria wróci, po prawie dwumiesięcznym zamknięciu, do działalności w przestrzeni wystawowej i warsztatowej (obecnie prowadzone są tu działania online). Mimo iż od 4 maja rząd pozwolił na otwarcie galerii sztuki, muzeów czy bibliotek.
- Czekam na wytyczne ze szczecińskiego Urzędu Miasta, bo mimo naszej nazwy formalnie bardziej podlegamy pod domy kultury niż galerie. Działamy przecież przy Domu Kultury 13 Muz - tłumaczy Paulina Ratajczak.
Gdyby nie pandemia, w "Tworzę się" zostałaby już otwarta nowa wystawa pt. "Raj na ziemi”. Na razie jednak powstanie wspomniana wirtualna "Mozaika dla przyszłości".
- Gorąco namawiamy do poszukiwania i dokumentowania ciekawych i ważnych detali otaczającego świata - podpowiada P. Ratajczak. - Wybrany detal należy sfotografować i przesłać na adres: mozaikadlaprzyszlosci@gmail.com. Zdjęcie można opisać w dowolny sposób, np. nadać tytuł lub załączyć krótki opis. Fotografie mogą być kadrem z balkonu, z podwórka czy ogrodu, mogą również pochodzić z wnętrza mieszkania, np. być obserwacją domowego zwierzaka bądź członka rodziny, zoomem lub odległym widokiem. Ważne, żeby pochodziły z najbliższego otoczenia, z naszego codziennego świata. Na razie wśród przesyłanych zdjęć jest sporo tych z lasu, ale i te z domowych pieleszy. Jak się okazuje, teraz w domach wszyscy pieką pieczywo, zatem na fotografiach są bułki i chleby. I to w dużych ilościach! Zaprosiłam do naszej akcji z mozaiką też szkoły i bardzo mnie cieszy, że już zaczynają spływać fotografie właśnie wykonane przez uczniów szczecińskich szkół.
Pod wpływem inspiracji nadesłanymi fotografiami artystka Ela Blanka ułoży obraz - "Mozaika dla przyszłości”, który zostanie umieszczony w internecie pod koniec maja albo na początku czerwca.
(MON)
Fot. Marta Teszner