Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Stwórz wirtualną mozaikę dla przyszłości. Planowane są też warsztaty online

Data publikacji: 2020-04-21 08:20
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-21 08:20
Stwórz wirtualną mozaikę dla przyszłości. Planowane są też warsztaty online
 

Szczecińska galeria dla dzieci "Tworzę się", działająca przy DK 13 Muz, zaczyna działania online. Będzie to tworzenia wirtualnej, wspólnej „Mozaiki dla przyszłości”.

- Wierzymy, że zarówno bieżące wydarzenia związane z pandemią i kwarantanną oraz wcześniejsze związane ze zmianami klimatu, podpowiadają nam, ludziom, którą drogą powinniśmy podążać: co zmienić, co zachować, co naprawić i jak od nowa ułożyć wartości. Artyści, jako osoby niekonwencjonalne i działające nieszablonowo, mogą przyjąć na siebie niezwykle ważną rolę - przewodników, tych którzy pomagają wizualizować inne modele życia i postępowania - mówi Paulina Ratajczak z galerii. - Modele, których zastosowanie pomoże, a wręcz umożliwi funkcjonowanie ludzi w przyszłości. Dociera bowiem do nas, że dotychczasowe, ogólnie przyjęte rozwiązania i wartości, nie sprawdziły się. O tym wszystkim chcieliśmy rozmawiać w galerii "Tworzę się" podczas wystawy „Raj na ziemi”. Otwarcie wystawy, z wiadomych przyczyn, zostało przesunięte. My jednak nie czekamy i przenosimy się do internetu. Wspólnie z artystką Elą Blanką zapraszamy do tworzenia wirtualnej, wspólnej „Mozaiki dla przyszłości”. Idea, która przyświeca akcji to wnikliwa obserwacja, przeżywanie i kadrowanie tego co bliskie. Najbliższe. To poszukiwanie światła, faktury, ruchu, koloru oraz innych wartości w osobach, przedmiotach i elementach przyrody, które nas otaczają. Wróćmy do niespiesznego poznawania świata, jak we wczesnym dzieciństwie. Poszukajmy piękna i radości wokół nas. Przyjrzyjmy się naszym emocjom, które tym poszukiwaniom towarzyszą.

Jak powstanie "Mozaika dla przyszłości"?

- Gorąco namawiamy do poszukiwania i dokumentowania ciekawych i ważnych detali otaczającego świata. Być może to spojrzenie babci, szorstkość języczka kota, charakterystyczny zapach, ułamany patyk, leżący pod nogami czy kawałek szkiełka - opowiada P. Ratajczak.

Wybrany detal należy sfotografować i przesłać na adres: mozaikadlaprzyszlosci@gmail.com. Zdjęcie można opisać w dowolny sposób, np. nadać tytuł lub załączyć krótki opis. Jak informują organizatorzy, fotografie mogą być kadrem z balkonu, z podwórka czy ogrodu, mogą również pochodzić z wnętrza mieszkania, np. być obserwacją domowego zwierzaka bądź członka rodziny, zoomem lub odległym widokiem. Ważne, żeby pochodziły z najbliższego otoczenia, z naszego codziennego świata.

Obraz ze zdjęć

- Z nadesłanych zdjęć artystka Ela Blanka ułoży obraz "Mozaika dla przyszłości”. Projekt mozaiki powstanie pod wpływem inspiracji nadesłanymi zdjęciami. Przesłane fotografie staną się czymś więcej niż tylko technicznymi składnikami obrazu - informuje Paulina Ratajczak. - Będą go tworzyć u podstaw. Po zakończonej akcji obraz zostanie umieszczony w internecie. Kiedy będzie to już możliwe, planujemy odtworzyć obraz w świecie rzeczywistym.

W akcji mogą wziąć udział nie tylko dzieci, ale i dorośli. Zdjęcia należy przesłać do 10 maja.

Uwaga! 25 kwietnia o godz. 11 dzieci, od 7 roku życia, mogą wziąć udział w specjalnych spotkaniach warsztatowych online (przy użyciu komunikatora SKYPE), aby przede wszystkim się spotkać, lepiej przybliżyć idee akcji i podziałać twórczo. Zapisy na warsztaty pod adresem: tworzesie@gmail.com. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA