Wyjątkowy sposób zwiedzania stargardzkich zabytków zaproponował mieszkańcom szczeciński artysta Oskar Chmioła. Podczas kilkunastu przystanków na trasie gotyku ceglanego mężczyzna przez kilka minut prezentował specjalnie przygotowane spektakle performance.
30-letni Oskar Chmioła to pisarz i artysta wizualny. W 2012 r. uzyskał dyplom licencjacki z techniki i sztuki operatorskiej w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest autorem licznych wystąpień artystycznych, naukowych i wystaw. Tworzy w różnych obszarach sztuki, ale najchętniej performance art i wideo art. Zajmuje się również udostępnianiem kultury wysokiej poprzez działania społeczne i artterapeutyczne, prowadząc rozmaite warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest także tegorocznym stypendystą marszałka województwa w dziedzinie kultury.
W ramach zorganizowanych wspólnie z pracownikami Stargardzkiego Centrum Kultury „Coolturalnych wakacji”, zaproponował chętnym stargardzianom zwiedzanie zabytków na szlaku gotyku ceglanego przez pryzmat predykatu „Dobro”. W trakcie dwugodzinnej wycieczki od pomnika Jana Pawła II, m.in. przez kościół św. Jana, Bramę Młyńską, Wałową, Pyrzycką i Tkaczy, basztę Białogłówkę, kolegiatę NMP, wieżę ciśnień oraz Rynek Staromiejski, Oskar Chmioła prezentował kilkuminutowe spektakle performance.
– Na każdym przystanku opowiadam o wybranym aspekcie „Dobra”, kojarząc go z danym miejscem – twierdzi Oskar Chmioła. – Opowiadam to, nie mówiąc o nich ani słowa, tylko tworząc różne sytuacje i wykonując gesty, aby oddać wymowę tych miejsc jako dóbr kultury. Staram się ująć w ten sposób ich istotę, aby podkreślić ich realną wagę. Młode pokolenia żyją w kulturze obrazkowej, słowa nie docierają do ich pamięci, chcę więc bez słów stworzyć obrazy zabytków i pokazać ich symboliczne znaczenie kulturowe.
Do niecodziennej wycieczki z artystą przyłączyło się kilkunastu stargardzian spragnionych możliwości zwiedzania zabytków miasta nie tylko z przewodnikiem, ale i w wyjątkowy sposób. Na internetowej stronie www.turystykaperformerska.pl w zakładce: gotyk ceglany w Stargardzie udostępniono również informacje o planowanych przedstawieniach wraz z opisami zwiedzanych miejsc. ©℗
Tekst i fot. (gra)