piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Kultura > Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu [GALERIA]

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu
Data publikacji: 2017-08-20 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 1627 289048

Koncertem „Alla Polacca” w pocysterskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu zaczął się w sobotę VIII Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.

Zwyczajem festiwalu koncert połączono z poznawaniem zabytków. Festiwalowa publiczność odwiedziła najpierw Wełtyń na południowych stokach Gór Bukowych, wieś, która w średniowieczu miała prawdopodobnie prawa miejskie. Wyjątkowo cennym zabytkiem jest tam średniowieczny kościół kamienny, a w nim piętnastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające dzieje Zbawienia. O dziejach Wełtynia i kościoła oraz o prowadzonych w nim pieczołowicie pracach konserwacyjnych mówił Michał Dębowski, historyk sztuki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Wspierał go i muzycznych wędrowców witał ks. proboszcz Benon Latus.

Na trasie wędrówki znalazł się następnie legendarny Kołbacz, gdzie już w XII w. powstało opactwo cysterskie. O dziejach tego wyjątkowego klasztoru i jego wartościach architektonicznych opowiadał Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, a gości witał proboszcz ks. Andrzej Sowa. Poczęstunek przygotowały kołbackie gospodynie. Z gościnności parafii w Kołbaczu festiwal korzysta od kilku lat. Wspiera też w ten sposób starania ks. Sowy i działaczy Spichlerza Sztuki o pozyskanie funduszy na prace renowacyjne. Zabytkowe opactwo jest ogromne, więc i ogromne są potrzeby. Przypomnijmy, że należy ono do najcenniejszych w Polsce, co potwierdza fakt, że zostało wpisane na listę Pomników Kultury.

W czynnej części przepięknego kościoła festiwal oficjalnie otworzył Paweł Osuchowski z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.

Koncert „Alla Polacca” wypełniły utwory Philippa Telemanna, niemieckiego kompozytora, w którego twórczości częste są motywy polskie (w tym roku mija 250. rocznica jego śmierci) oraz Dobrinki Tabokovej, współczesnej kompozytorki bułgarskiej, mieszkającej w Wielkiej Brytanii, inspirującej się muzyką dawną. Grał zespół Consortium Sedinum, prowadzony przez Urszulę Stawicką, a solistą wieczoru był altowiolista Piotr Chrupek.

W krystalicznej ciszy gotyckiego kościoła dawna muzyka, wykonywana na dawnych instrumentach, brzmiała wyjątkowo pięknie. Głównym punktem programu były utwory Telemana, w tym Concerto Polacco B-dur, w którym partie solowe grał Piotr Chrupek. Wykonanie utworu spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

W sobotę (26 sierpnia) festiwal „Na gotyckim szlaku” zawędruje do Trzebiatowa. Po zabytkach miasta oprowadzi Piotr Żak z Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Głównym muzycznym wydarzeniem będzie Msza g-moll Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów i Orkiestry Famd.pl, którą poprowadzi Paweł Osuchowski.

Słuchaczom ze Szczecina organizatorzy oferują dojazd i powrót autokarem. Przedsprzedaż biletów na autokar prowadzi Republika Rozmaitości Fanaberia (deptak ks. Bogusława 5). Można je także kupić poprzez stronę internetową www.famd.pl. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Tekst i fot. (b.t.)

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy