środa, 03 marca 2021r.

Paszporty Polityki dla artystów związanych ze szczecińskim teatrem. Wielkie brawa!

Data publikacji: 2021-01-27 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-28 12:00
Paszporty Polityki dla artystów związanych ze szczecińskim teatrem. Wielkie brawa!
Duet Siksa Fot. Piotr Nykowski  

Paszporty „Polityki”, które są jednymi z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, trafiły również do artystów współpracujących ze szczecińskim Teatrem Współczesnym. Mowa tu o duecie Siksa oraz scenarzyście i reżyserze, Piotrze Domalewskim. Wspomniani muzycy, czyli Alex Freiheit i Piotr Buratyński, otrzymali nagrodę w kategorii „muzyka popularna”, z kolei filmowca uhonorowano - a jakże inaczej! - w kategorii „film”.

Duet Siksa wystąpił w przedstawieniu TW - „Kaspar Hauser” oraz stworzył muzykę do tej inscenizacji. Paszport „Polityki” muzycy otrzymali za "muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem".

Piotr Domalewski najpierw pracował jako aktor, grał m.in. w spektaklach, w gdańskim Teatrze Wybrzeże, wyreżyserowanych przez szczeciniankę Annę Augustynowicz, np. "Pieszo". Potem artysta zaczął reżyserować i pisać scenariusze. To on właśnie był pomysłodawcą i współautorem scenariusza do spektaklu szczecińskiego Teatru Współczesnego pt. „Być jak Beata” z piosenkami Beaty Kozidrak (zresztą, planuje nakręcić film fabularny o tej piosenkarce). Ostatnio wyreżyserował film pt. "Jak najdalej stąd" i za tę właśnie opowieść doceniło go jury Paszportów „Polityki”, pisząc w uzasadnieniu: "Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji". Tu warto dodać, że autorką muzyki do wspomnianego filmu Domalewskiego jest pianistka Hania Rani. Tu - uwaga - znów szczeciński akcent:artystka nagrała nową płytę z wiolonczelistką Dobrawą Czocher, instrumentalistką Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Ten album ukaże się w tym roku. Pierwszą odsłoną materiału z krążka był jesienny koncert w szczecińskiej filharmonii, gdzie wcześniej zostały nagrane nowe utwory.

Wśród nominowanych do tegorocznych Paszportów „Polityki” byli też dwaj artyści pochodzący z naszego regionu: urodzony w Świnoujściu, ale obecnie mieszkający we Wrocławiu, muzyk Marek Pędziwiatr oraz 1988, czyli producent muzyczny Przemysław Jankowiak, który również urodził się w Szczecinie, ale od wielu lat mieszka w Gdyni.

(MON)

Komentarze

Kilo Harm
2021-01-28 11:17:20
Fajnie , gratuluję i bardzo się cieszę. Bo kiedyś była żenada, gdy jeden dyrygent Filharmonii (tej od pstrykania światłami) uparcie podawał , że ma taki paszport a jedna Gazeta to uparcie potwierdzała, mimo że bez trudu można było sprawdzić, że nie ma zresztą było słychać -wystarczyło przyjść na jego koncert.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ