Środa 21 kwietnia 2021r. 

Uznany artysta z etatem w Szczecinie. To on wyreżyserował słynny spektakl „Mein Kampf”

Data publikacji: 2021-01-12 17:42
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-18 23:39
Uznany artysta z etatem w Szczecinie. To on wyreżyserował słynny spektakl „Mein Kampf”
Fot. Magda Hueckel  

Ceniony reżyser teatralny, 28 - letni Jakub Skrzywanek, został kuratorem programowym w szczecińskim Teatrze Współczesnym. To ważna informacja dla teatromanów, bowiem ten artysta wystawia w całej Polsce niezwykle ciekawe spektakle, poruszające i skłaniające do refleksji. Ot, choćby to właśnie ten twórca wyreżyserował w Warszawie słynne przedstawienie pt. „Mein Kampf”, gdzie po raz pierwszy na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z książką Adolfa Hitlera. O tym przedstawieniu pisały liczne media zagraniczne, choćby „The New York Times”.

Na swoim profilu facebookowym J. Skrzywanek tak napisał o nowej pracy w Szczecinie: "1 stycznia moje życie zmieniło się diametralnie. Rozpocząłem moją pierwszą stałą pracę jako kurator programowy w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i zacząłem przygotowywać sezon 2021/2022. Jest to także w moim przypadku pierwsza w życiu umowa o pracę, pierwsze w życiu ubezpieczenie zdrowotne i pierwsze poczucie życiowej stabilizacji. I choć mogłoby się wydawać, że programowanie teatru w dzisiejszych czasach to zadanie zupełnie abstrakcyjne, już nie mogę się doczekać tego co będzie.(...)".

1 stycznia moje życie zmieniło się diametralnie. Rozpocząłem moją pierwszą stałą pracę jako kurator programowy w Teatr...

Opublikowany przez Jakuba Skrzywanka Wtorek, 12 stycznia 2021

Kim jest Jakub Skrzywanek?

To absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach stypendium studiował także na Uniwersytecie Karola w Pradze. W 2016 roku zadebiutował spektaklem „Cynkowi chłopcy” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, z którym pojawił się na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych (m.in. na Festiwalu Boska Komedia). Otrzymał za ten spektakl I nagrodę na festiwalu „m-Teatr” w Koszalinie oraz Grand Prix za najlepszy debiut na festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu. Współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu czy Teatrem 21, dla którego wraz z Justyną Sobczyk w ramach koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Warszawie wyreżyserował „Superspektakl”. Jego najgłośniejsze spektakle to „Kordian” (Teatr Polski w Poznaniu) oraz „Mein Kampf” (Teatr Powszechny w Warszawie). W 2019 roku w miesięczniku „Dialog” ukazał się jego debiutancki dramat „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905”, który został zakwalifikowany do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Skrzywanek był stypendystą programu Laboratorium Nowego Teatru (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), w ramach którego przygotował spektakl „To my jesteśmy przyszłością!”. Był asystentem m.in. Olivera Frljića i Pawła Miśkiewicza. Przygotowywał liczne performansy i czytania prezentowane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu czy Festiwalu Genius Loci w Krakowie.

W Szczecinie, w tutejszym Teatrze Współczesnym, Jakub Skrzywanek wyreżyserował spektakl pt. "Kaspar Hauser". Od piątku (15 stycznia) do najbliższej niedzieli będzie można obejrzeć tę inscenizację online na stronie: www.vod.wspolczesny.szczecin.pl - warto!

(MON)

Komentarze

Ag
2021-01-18 23:07:15
Wspaniała wiadomość;
Ag
2021-01-18 23:06:25
Wspaniała wiadomość! Bardzo zdolny artysta i mądra osoba!
ciekawe
2021-01-15 00:06:38
czy będzie miał odwagę zmierzyć się z twórczością Karola Marksa którego to przecież plagiatował Hitler...
Leszek
2021-01-14 10:46:38
@Tak tylko pytam najlepiej zadzwon do teatru to cię może odpowiedzą. W konkurencyjnej gazecie jest wywiad ze Skrzywankiem i on tam bardzo wyczerpująco opowiada czym się będzie zajmował. Ja mam wrażenie, że to przyszły dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Anna Augustynowicz nie będzie przecież wiecznie sprawować swojej funkcji i pewnie już się rozgląda za odpowiednim następcą. Poza tym pewnie teatrowi chodziło o kogoś nowego kto ma kontakt z młodym teatrem .
Tak tylko pytam
2021-01-13 11:55:17
Czym się zajmuje kurator programowy? Bo jeśli w teatrze jest dyrektor, kierownik literacki, reżyser to chciałbym wiedzieć, co taki kurator programowy będzie robił.
Mein Kampf ? -
2021-01-12 20:39:21
- to wyreżyserował bodaj jakiś Adolf ??
33f
2021-01-12 20:35:51
pasuje do miasta potomkow wielbicieli Stepana i flagi cz - cz

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ