Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Może Kaspar zamiast Kevina samego w domu? Świąteczna propozycja Teatru Współczesnego

Data publikacji: 2020-12-25 12:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-25 12:31
Może Kaspar zamiast Kevina samego w domu? Świąteczna propozycja Teatru Współczesnego
Fot. Piotr Nykowski  

Szczeciński Teatr Współczesny uruchomił platformę VOD. Na razie można tu obejrzeć, bezpłatnie, krótkie etiudy inspirowanych spektaklami, nagrane przez aktorów we własnych domach podczas lockdownu i pierwszego zawieszenia funkcjonowania teatrów. Z kolei w święta Bożego Narodzenia zostanie pokazane online przedstawienie pt. „Kaspar Hauser” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Można kupić bilety na tę inscenizację - kosztują 15 złotych.

"Jeszcze do niedawna przez myśl by nam nie przeszło, że kurtyna nie pójdzie w górę, nie poprosimy Państwa o wyłączenie telefonów komórkowych i że widzowie będą mogli obejrzeć nasze spektakle… na kanapie z kubkiem gorącej herbaty w ręce. Dla nas liczy się jednak przede wszystkim to, by pozostać z Wami w kontakcie, by pomóc przetrwać tej wspólnocie, jaką razem – jako twórcy i widzowie – tworzymy. Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do tego, by poszukać nowych form tego kontaktu – i bardzo się cieszymy, że to się udało! Uruchamiamy  dla Państwa platformę VOD dostępną pod adresem www.vod.wspolczesny.szczecin.pl, gdzie będziemy prezentować wybrane spektakle z naszego repertuaru, zarejestrowane w najlepszej jakości specjalnie na potrzeby platformy. Przedstawienia będą prezentowane w znanym widzom rytmie repertuarowym, to znaczy będą dostępne w wybrane dni miesiąca w określonych godzinach" - informują artyści na stronie internetowej Teatru Współczesnego.

Spektakl, który zostanie pokazany w święta, to historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni. W historii sprzed 200 lat próbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.

Oto obsada spektaklu: Alex Freiheit i Piotr Buratyński, Maria Dąbrowska, Robert Gondek, Michał Lewandowski, Adam Kuzycz-Berezowski, Ewa Sobiech, Joanna Matuszak, Wiesław Orłowski, Wojciech Sandach, Beata Zygarlicka, Konrad Beta, Magdalena Wrani-Stachowska

Żeby korzystać z udostępnianych przez teatr treści, na stronie: www.vod.wspolczesny.szczecin.pl, konieczna jest rejestracja na platformie.

(MON)

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ