Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Obrazy Rachwalika w Trafo

Data publikacji: 2018-10-11 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Obrazy Rachwalika w Trafo
 

Najnowsze obrazy Marka Rachwalika zaprezentuje szczecinianom Trafostacja Sztuki podczas wystawy „Vulgar Display of Marek” organizowanej we współpracy z Open Gallery Moniki Krupowicz i Stolarska/Krupowicz Gallery. Prace artysty inspirowane estetyką metalową były wielokrotnie nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach malarskich. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (11 października) o godz. 19.00

Motywem przewodnim obrazów Marka Rachwalika są nawiązania do poszczególnych nurtów muzyki metalowej. Nie wyczerpuje to jednak potencjału interpretacyjnego jego sztuki. Za warsztatowo kunsztownym malarstwem stoi wizja pełna paradoksów. Absurd i ironia uśmierzające powagę egzystencji mieszają się w jego pracach z satanistyczną wzniosłością, a wiejski folklor z industrialem.

- Obrazy o metalu są uszczypliwe, zahaczają o symbole powszechnie z nim kojarzone: pentagramy, odwrócone krzyże, a także o elementy pochodzące ze świata prowincji: rzeźby z opon i ozdoby ogrodowe. Rzeźby z jednej strony, ukazują dążenie człowieka do otaczania się czymś własnoręcznie przetworzonym, są próbą odnalezienia piękna w przedmiotach codziennego użytku lub nadania im drugiej funkcji, kiedy są już zepsute. (…) Z drugiej strony jest to obraz gustu zniekształconego przez pryzmat biedy – mówi Marek Rachwalik.

Charakterystyczne w pracach Rachwalika są jaskrawe kolory i perfekcyjnie wyraźne rysunki przedstawiające dziwne twory częściowo znane z popkultury, a częściowo kreowane przez artystę. Znajdują się wśród nich m.in. lewitujące obiekty 3D, psychodeliczne zjawiska, muzyczna ikonografika, logotypy czy elementy robotyki, mikroprocesorów, hydraulicznych instalacji, technologii budowy maszyn rolniczych i wiejskiego folkloru.

Marek Rachwalik zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz uprawianiem metalowej autofotografii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Grand Prix 6. Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika oraz wyróżnienie regulaminowe i wyróżnienie Magazynu Szum na 43. Bielskiej Jesieni 2017. W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia redakcja Magazynu Szum napisała: „Za dojrzałość i wyrafinowany w swojej kampowości język malarski oraz unikalne poczucie humoru. Artysta w swoich pracach w niepodrabialny sposób łączy potoczność z psychodelią, skrawki wernakularnej kultury wizualnej swobodnie składając w barokowe kompozycje godne malarzy z kręgu Oneironu”.

Ekspozycję będzie można oglądać w Trafostacji Sztuki do 2 grudnia. Kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza.

(a)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA