piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Trafostacja Sztuki w konkursie Zabytek Zadbany

Trafostacja Sztuki w konkursie Zabytek Zadbany

Trafostacja Sztuki w konkursie Zabytek Zadbany
Data publikacji: 2018-04-18 00:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 1263 323311

Trafostacja Sztuki w Szczecinie została nominowana w konkursie Zabytek Zadbany 2018. Jest jedynym obiektem z województwa zachodniopomorskiego. Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali Międzynarodowego Dnia Zabytków, która się odbędzie 18 kwietnia w Zamościu.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Przeznaczony jest dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad nimi.

Dawny budynek przetwornic i transformatorownia, obecnie Trafostacja Sztuki w Szczecinie, w tegorocznej edycji konkursu jako jedyny zabytek z Zachodniopomorskiego uzyskała nominację jury. Rywalizuje w kategorii C - adaptacja obiektów zabytkowych - z dworem Purgoldów w Psieniu-Ostrowie (woj. wielkopolskie) i  zespołem pałacowo-parkowym, obecnie siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie (woj. śląskie). 

Budynek, którego zarządcą jest Trafostacja Sztuki, związany z elektryczną siecią miejską Szczecina został wybudowany w 1911 roku według projektu Georga Vallentina (mieścił przetwornice i prawdopodobnie elektrownię). Po II wojnie światowej zainstalowano w nim transformatory. Następnie mieścił spółdzielnię elektrotechniczną. W latach 80. XX wieku został wyłączony z użytku i podlegał postępującej degradacji.

W latach 2011-2013 poprzemysłowy budynek został adaptowany na obiekt wystawienniczy i koncertowy – Trafostację Sztuki. Przeprowadzono w nim prace budowlane zabezpieczające stabilność konstrukcyjną murów i dachu. Elewacjom przywrócono historyczny wygląd – zostały oczyszczone, uzupełniono lub odtworzono detale gzymsów i wyprawy tynkarskie płycin. Pierwotne, mocno skorodowane okna zastąpiono ślusarką o analogicznych podziałach. We wnętrzu zachowano w znacznym stopniu układ przestrzenny wynikający z pierwotnej funkcji, a współczesne uzupełnienia podkreślają postindustrialny charakter obiektu.

Wiadomo już, że nagrodę w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem, konkursu Zabytek Zadbany otrzymał kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu (woj. warmińsko-mazurskie). Pozostali laureaci i wyróżnieni będą ogłoszeni 18 kwietnia, kiedy to na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W Polsce jego idea realizuje się poprzez prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania, podczas gali, która tym razem odbędzie się w Zamościu. 

(mag)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

trafo 2
ale piękne zdjęcie chodników i drogi tylko nie tak to wygląda
2018-04-18 09:48:28
Trafo
I co z tego, skoro za jego plecami ma powstać ogromny budynek mieszkalny zamiast sąsiedzkiego ogrodu - kto na to pozwolił i jakie ma z tego korzyści?!?
2018-04-18 06:40:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie