Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Niepospolite ruszenie słów Heleny Raszki

Data publikacji: 02 maja 2022 r. 11:47
Ostatnia aktualizacja: 04 maja 2022 r. 14:56
Niepospolite ruszenie słów Heleny Raszki
 

W wydawnictwie Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się książka "Niepospolite ruszenie słów. Liryka Heleny Raszki w zbliżeniach i przekrojach" pod redakcją Piotra Michałowskiego. Znajdziemy w niej teksty o jednej z najbardziej znanych pisarek związanych ze Szczecinem autorstwa literaturoznawców, głównie z US. 

Jak napisała Dorota Wojda: "To książka ważna i poruszająca, z rodzaju tych, które rzadko dziś powstają, bo pisane są nie dla samych autorów, z intencjami budowania marki, zdobywania lajków i followersów na Facebooku, pozyskiwania nagród i wynagrodzeń, ale rzeczywiście – dla kogoś innego, o kim się pisze, a kto nie jest szczególnie popularny, o kim się pisze dla upamiętnienia i ze zwyczajnej potrzeby serca. To książka o jednej kobiecie – poetce, napisana przez dziesięciu mężczyzn – krytyków i historyków literatury, z których część znała Helenę Raszkę osobiście, czego wyrazem są wspomnienia dyskretnie wplatane w tkankę interpretacji oraz to, że mówiącego „ja” nie nazywa się „podmiotem lirycznym”, ale „poetką”, mającą „prawdziwe” uczucia, rodzinę, biografię, ulubione miejsca i kolory. Przyjęcie takiej personalistyczno - -idiograficznej perspektywy oznacza tutaj rezygnację z podporządkowania lektur modnym dyskursom tak zwanej nowej humanistyki, studiom ekokrytycznym, postsekularnym czy afektywnym. Autorzy tej książki piszą po prostu: „naturalne otoczenie”, „niematerialny sens” albo „miłość”, skupiając się na konkretnych wierszach bądź na ich konstelacjach, częściej zresztą na tych pierwszych, co przejawia się w tym, że początkowa część zbioru, Zbliżenia, obejmuje większość szkiców, a kolejna, Przekroje – tylko trzy".

Wśród autorów tomu oprócz Piotra Michałowskiego znajdziemy także m.in. Edwarda Balcerzana, Andrzeja Skrendę, Leszka Szarugę. 

Helena Raszka zamieszkała w naszym mieście w 1951 roku. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach tygodnika „Ziemia i Morze” wierszem „Drogi”. W 1959 roku opublikowała swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany „Okruchy bursztynu”. Kolejne tomiki wydawała do 1970 roku. Po strajkach stoczniowców w styczniu 1971, w których brał udział jej mąż, utwory poetki zostały objęte częściowym zakazem publikacji. Sama przez długie lata nie zgadzała się na publikację tomików poetyckich ze względu na ingerencję cenzury.

W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina. Wydała takie tomy jak m.in. „Miłość”, „Głosy w przestrzeni” czy „Imię własne”.

Zmarła w roku 2016. 

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

entuzjasta
2022-05-04 14:41:12
W Kurierze zaczęto publikować poczet szczecińskich wieszczów - Krzymiński, Raszka ... Następny będzie zapewne Yoph-Żabiński.
Zygmunta
2022-05-02 16:39:07
Ale jak ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA