Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Nagroda literacka Jantar. Nazwisko najlepszego pisarza w regionie poznamy w 2021 r.

Data publikacji: 23 listopada 2020 r. 06:55
Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2020 r. 10:22
Nagroda literacka Jantar. Nazwisko najlepszego pisarza w regionie poznamy w 2021 r.
 

Jury pierwszej edycji nagrody literackiej "Jantar" dla twórców z naszego regionu, ufundowanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, wyłoniło zwycięzcę. Ale jego - lub jej - nazwisko poznamy dopiero... jesienią przyszłego roku. 

Na stronie Książnicy Pomorskiej, która jest organizatorem wydarzenia, przeczytamy: "Publiczne ogłoszenie komunikatu jury zostało przesunięte na rok 2021. Przyczyną zasadniczą jest stan pandemiczny w kraju i regionie, który uniemożliwia uroczyste wręczenie nagrody z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Chcemy mieć pewność, że to znaczące dla środowiska wydarzenie, będzie miało miejsce jesienią 2021 roku, podczas inauguracji dorocznego Festiwalu Czytania, który odbywał się każdego roku w Książnicy Pomorskiej. Wtedy właśnie, marszałek będzie mógł wręczyć tę nagrodę dwóm/ dwojgu autorom, za książkę nagrodzoną za rok 2019 i za rok 2020. Zdajemy sobie sprawę z zawiedzionych nadziei, autorów startujących w konkursie, więc powiedzmy w tym miejscu, ku pokrzepieniu, że podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ubiegłorocznej Nagrody Nobla, kiedy dwie edycje spotkały się w jednym roku". 

– Od dawna był kłopot nawet nie z promowaniem literatury regionalnej, co z rozpoznaniem literatury regionalnej – tak red. Bogdan Twardochleb z "Kuriera Szczecińskiego" mówił na konferencji prasowej poświęconej powołaniu nagrody. – Do dzisiaj, prawdę powiedziawszy, nie bardzo wiemy, co i gdzie się ukazuje w województwie. A to wielkie województwo – od Cedynii po Sławno. Coś ukazuje się w mieście, w gminie, w powiecie, i poza tym miejscem niewiele wiadomo o tych wydawnictwach.

W jury "Jantara" zasiedli: długoletnia szefowa redakcji literackiej Polskiego Radia w Szczecinie Halina Lizińczyk, literaturoznawczyni dr Anna Łozowska-Patynowska, prof. Piotr Krupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Tomasz Mizerkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (przewodniczący) oraz prof. Leszek Szaruga z Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związany ze Szczecinem.

W styczniu 2021 roku Książnica Pomorska ogłosi komunikat o naborze książek do drugiej edycji konkursu. 

Wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych. ©℗

A. Sasinowski

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fanfatal
2020-11-23 16:01:13
W 1948 r. w Szczecinie mieszkali następujący pisarze: Jerzy Andrzejewski, Wiktor Woroszylski, Witold Wirpsza, Tymoteusz Karpowicz, Edmund Osmańczyk, marynista Jan Papuga, reporter Franciszek Gil, a trochę dalej Gałczyński z Natalią i Kirą. Tworzyli literacką kolonię, zorganizowaną na wzór sowiecki przez pierwszego wojewodę szczecińskiego – Leonarda Borkowicza, który chciał być drugim Borejszą, „opiekunem” pisarzy popierających władzę. Czy Olgierd Geblewicz chce iść jego śladem? Wiemy jak się ten eksperyment skończył, chociaż kosztował więcej aniżeli 10 000zł.
ZLePer
2020-11-23 12:36:04
Trzeba krzewić towarzysze, trzeba krzewić!
entuzjasta
2020-11-23 12:23:06
Nasze Koło Gospodyń w Gnoynikach Dolnych też ogłosiło konkurs na na powieść. Potrzebujemy pilnie członków jury, bo szkołę nam zamknęli, nauczyciele poszli pracować do Biedronki i nie mamy skąd wziąć kandydatów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA