Czwartek 09 lutego 2023r. 
REKLAMA

Nowa nagroda literacka Jantar dla twórców związanych z Pomorzem Zachodnim

Data publikacji: 2019-12-02 12:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-04 12:17
Nowa nagroda literacka Jantar dla twórców związanych z Pomorzem Zachodnim
 

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz ufundował nagrodę literacką "Jantar" dla twórców związanych z naszym regionem. Jej wysokość to 10 tysięcy złotych. To drugi taki laur przyznawany w naszym mieście po "Gryfii", Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej dla Autorki przyznawanej przez "Kurier Szczeciński" pisarkom.

- Pomorze Zachodnie będzie miało nową nagrodę. To efekt kilku lat starań, rozmyślań, dyskusji osób, które teraz stanowią komitet założycielski - opowiadał marszałek podczas konferencji w Książnicy Pomorskiej. - Po wielu spędzonych wspólnie godzinach w końcu zdecydowali się podzielić swoim pomysłem ze mną. Nie ukrywam, że uznałem, że to bardzo ciekawy pomysł.

Nagroda Jantar nie tylko dla pisarzy mieszkających w regionie

Geblewiczowi towarzyszyli członkowie komitetu organizacyjnego nagrody. Wśród nich Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej, która zajmie się realizacją konkursu. Bąbolewski stwierdził, że taka inicjatywa to dla niego wielkie święto. Dodał także, że "Jantar" jest adresowany nie tylko do tych twórców, którzy mieszkają na terenie naszego województwa, ale także do tych, którzy choć mieszkają w innym miejscu, są związani z Pomorzem Zachodnim.

- Już od dzisiaj twórcy mogą wysyłać do Książnicy książki wydane w tym roku - ogłosił.

Nagroda literacka Jantar ogłoszona przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza podczas konferencji prasowej w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

- To nie musi być książka stricte literacka. To może być tom esejów, tom reportaży, książka związana z humanistyką - informowała Jolanta Liskowacka, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych KP.

W jury nagrody marszałka zasiądą: długoletnia szefowa redakcji literackiej Polskiego Radia w Szczecinie Halina Lizińczyk, literaturoznawczyni dr Anna Łozowska - Patynowska, prof. Piotr Krupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Tomasz Mizerkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Leszek Szaruga z Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związany ze Szczecinem.

Promocja literatury regionalnej  

- Naszych twórców sami musimy promować, bo liczenie na to, że ktoś to zrobi za nas, jest wiarą złudną - ocenił radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Bartnik. - Przeanalizowaliśmy, że w innych województwach istnieją nagrody literackie przeznaczone tylko dla pisarzy, którzy żyją, mieszkają i tworzą w tych województwach.

- Od dawna był kłopot nawet nie z promowaniem literatury regionalnej, co z rozpoznaniem literatury regionalnej - dodawał Bogdan Twardochleb z "Kuriera Szczecińskiego". - Do dzisiaj, prawdę powiedziawszy, nie bardzo wiemy, co i gdzie się ukazuje w województwie. A to wielkie województwo - od Cedyni po Sławno. Coś ukazuje się w mieście, w gminie, w powiecie, i poza tym miejscem niewiele wiadomo o tych wydawnictwach.

Książki mogą zgłaszać autorzy, wydawnictwa, biblioteki, instytucje kultury. Należy przesyłać je - w minimum 3 egzemplarzach - do Książnicy Pomorskiej na adres: Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin. Książnica prosi o dopisek "Nagroda Jantar" na paczce. Książki można zgłaszać do końca lutego.

Laureata pierwszej edycji poznamy na przyszłorocznym Festiwalu Czytania.©℗

(as)

Fot. UMWZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gg
2019-12-03 12:12:44
Zakładamy się, że pierwszą laureatką zostanie GANGRENA?
mis
2019-12-03 08:40:20
Pislamisci macie pole do szerokiego poPISU piszcie wiec swoje grafomanskie wypociny i teksty i wysylacie moze sie uda
Jantar
2019-12-02 20:22:06
A co ma jantar wspólnego ze Szczecinem?
zibi
2019-12-02 17:29:54
Żenująca wysokość nagrody..... Jaka władza, takie docenienie kultury.
Janek
2019-12-02 17:16:38
W zbiorach specjanych wszechobecne nazwisko.Dosc,dosc !!
Zgred
2019-12-02 16:46:42
Pierwsza nagroda za wiersz na cześć pana marszałka Geblewicza, II nagroda na cześć pana wicemarszałka...
hh
2019-12-02 16:20:32
@Staszek, to będzie, obawiam się, gratyfikacja z publicznych pieniędzy dla lokalnych grafomanów za podlizywanie się PO.
Staszek/Ontario
2019-12-02 15:15:24
W tresci artykulu jest podane ze ,marszlek wojewodztwa Olgierd Geblewicz ufundowal nagrode literacka "Jantar" w wysokosci 10 000 zlotych.Tylko pytam: czy pan marszalek z wlasnych pieniedzy te nagrode ufundowal? Bo jezeli nie ,to,to jest wprowadzenie ludzi w blad.Czesto tak piszecie,promujac nislusznie przeroznych notabli za publiczne fundusze.Pozdrawiam!
!
2019-12-02 14:25:44
Pomysł słuszny, bo wystarczy spojrzeć na miasta, z których pochodzą laureatki nagrody Gryfia i próżno tam szukać Szczecina. Warto promować twórców regionalnych, przede wszystkim jako forma pokazania, że też mamy się czym chwalić, ale również w formie zachęty osób, które piszą, a nie miały okazji do zaprezentowania się szerszej publiczności, nie wspominając o udziale w jakimkolwiek konkursie. Tak na marginesie, ciekawe ile książek się zgłosi...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA