Środa, 29 marca 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Muzyka Chaplina na skrzypcach z 1708 roku. W złotej sali filharmonii

Data publikacji: 27 maja 2022 r. 10:38
Ostatnia aktualizacja: 27 maja 2022 r. 10:38
Muzyka Chaplina na skrzypcach z 1708 roku. W złotej sali filharmonii
Philippe Quint Fot. Isi Akahome  

Kompozycje Charliego Chaplina, w wykonaniu skrzypka Philippe’a Quinta oraz orkiestry symfonicznej szczecińskiej filharmonii pod batutą Rune Bergmanna, zabrzmią w piątek w złotej sali "lodowego pałacu". Wśród utworów znajdzie się muzyka z filmów Chaplina, Tańce symfoniczne z musicalu "West Side Story" Leonarda Bernsteina oraz "Symfonia z Nowego Świata" Antonina Dvořaka. Początek koncertu o godzinie 19.

- Wszyscy znamy Charliego Chaplina jako wspaniałego komika, reżysera, pisarza i producenta, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego talentów kompozytorskich oraz z faktu, że sam stworzył większość utworów muzycznych do swoich filmów. Philippe Quint odkrył i nagrał trzynaście oryginalnych aranżacji piosenek Chaplina. Następnie sam rozwinął ich koncept, przeistaczając je w formę prawie wodewilu. Muzyka Chaplina przeplata się także z historiami przyjaźni kompozytora z Debussym, Strawińskim, Rachmaninowem i Gershwinem - zapowiada Rafał Ceglarek, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Philippe Quint to wielokrotnie nagradzany skrzypek (był nominowany też do Grammy!), koncertujący obecnie od Gewandhaus w Lipsku po Carnegie Hall w Nowym Jorku. Gra na skrzypcach „Ruby” Antonia Stradivariego z 1708 roku. Z tym właśnie instrumentem związana jest ciekawa historia. Otóż kilkanaście lat temu Quint zostawił skrzypce w taksówce w drodze z lotniska Newark-Liberty. Za zwrot instrumentu, wartego wtedy kilka milionów dolarów, a teraz pewnie dużo więcej, artysta odwdzięczył się recitalem dla taksówkarza i jego kolegów z postoju.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA