Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Muzeum Narodowe żegna afrykańską wioskę

Data publikacji: 01 lutego 2024 r. 08:36
Ostatnia aktualizacja: 01 lutego 2024 r. 12:17
Muzeum Narodowe żegna afrykańską wioskę
Już niedługo, bo na początku marca, wystawa zostanie rozebrana na rzecz nowego projektu wystawienniczego. Fot. MNS  

Wystawa etnograficzna była jedną z największych atrakcji gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Już niedługo, bo na początku marca, zostanie ona rozebrana na rzecz nowego projektu wystawienniczego. Efekty zmian poznamy za trzy lata. Na środowej konferencji prasowej instytucja przedstawiła plany dotyczące nowej, wielkiej wystawy o sztuce europejskiej oraz harmonogram wydarzeń w najbliższych miesiącach.

Afrykańskie eksponaty pochodzą z Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie. To kolekcja, która należy do największych w Polsce – liczy około 8 tysięcy obiektów etnograficznych oraz 25 tysięcy zabytków archeologicznych. Jest ona efektem badań terenowych prowadzonych od lat 60. XX wieku przez muzeum, we współpracy z pracownikami i studentami uniwersytetów: w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Na wystawie, która niebawem zostanie rozebrana, przedstawiono codzienne życie na afrykańskiej sawannie, z dala od wielkich miast i ruchliwych dróg, które toczy się pomiędzy przestrzenią prywatną, a publiczną. Afrykańską wioskę, która była ważnym punktem odwiedzin gmachu muzeum, zastąpi nowa, poświęcona sztuce modernizmu, ekspozycja współtworzona z Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie – Galeria Malarstwa Europejskiego XIX i XX wieku.

Będziemy jednak musieli na nią jeszcze poczekać. Muzeum planuje otworzyć ją dopiero za 3 lata i ma ona powstać w ramach projektu „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Celem jest stworzenie uzupełniających się wystaw stałych w siedzibach w szczecinie i Greifswaldzie, które będą dotyczyć tej samej dziedziny sztuki i tej samej epoki historycznej (początków i umacniania się nowoczesności). Powstaną dwie prezentacje muzealne, ważne dla zrozumienia kultury współczesnej, wspólna wystawa multimedialna oraz wielojęzyczne katalogi i przewodniki. Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie skupi się na najsłynniejszym malarzu epoki romantyzmu, Casparze Davidzie Friedrichu, jego poprzednikach, naśladowcach i kontynuatorach idei „epoki burzy i naporu”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, czerpiąca z jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w obrazach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.

Jak zapowiedział dr Dariusz Kacprzak z MN, miejsce po afrykańskiej wiosce będzie – wraz z galerią północną muzeum – przestrzenią sztuki europejskiej.

– Zostanie ona nazwana „galerią nowoczesną” – zapowiedział dr Szymon Kubiak. – To nawiązanie do roku 1913, kiedy gmach muzeum został oddany do użytku.

Dyrektor MN w Szczecinie Lech Karwowski zapowiedział też podkreślenie morskiego i portowego charakteru miasta na przyszłych ekspozycjach. W planach znajduje się także rozbudowa gmachu oraz przearanżowanie dotychczasowych przestrzeni, w tym m.in. odsłonięcie okien w sali po wystawie afrykańskiej (aby zwiedzający mieli widok na Odrę) czy przywrócenie historycznych wnętrz. Muzeum nie odejdzie jednak całkowicie od tematów etnograficznych: dostępne wciąż pozostaną wystawy dotyczące magii, planowana jest także nowa wystawa prezentująca kolekcję afrykańską, w duchu postkolonializmu i problemów kolonialnych. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lewica od lat
2024-02-01 20:54:52
próbowała zniszczyć tę wystawę i być może zbiory - skąd ta nienawiść lewicy do kultury Afryki nie potrafię wytłumaczyć ale być może jest to po prostu białopatriarchalny rasizm kulturowy?
Bwana kubwa
2024-02-01 12:36:58
Następna do wyrzucenia jest dyrekcja muzeum. @Słuszna decyzja: obyś nie wypowiedział w złą godzinę.
krzysiaczek
2024-02-01 12:16:59
To ta wystawa jeszcze tam jest? Widziałem ją na jakiejś szkolnej wycieczce, a to było ze dwie dekady temu.
Słuszna decyzja
2024-02-01 12:05:21
o likwidacji dotychczasowej ekspozycji, bowiem dzięki decyzji Donalda Tuska o przyjęciu paktu migracyjnego będziemy wkrótce mieli Afrykę nie w muzeum, a na ulicach, więc po co dublować?
Muzeum
2024-02-01 11:01:49
Cancel culture działa. Zamiast etnografii będzie sztuka nowoczesna epatujaca golizna i homoseksualizmem.
@Roman
2024-02-01 10:17:39
Sugerujesz że to co jest wyjątkowe w skali świata, co jest największym atutem Szczecina, jedne z najbogatszych w świecie zbiorów, czym zachwycają się eksperci, po co przyjeżdża się do Szczecina powinno zostać schowane i zastąpione jedną z wielu, nic nie znaczących ekspozycji której nie obejrzy zbyt wielu...
Roman
2024-02-01 09:35:20
Nareszcie, jak bylem ostatnio po prawie 30 latach to bylem zaskoczony ze ta wystawa nadal jest, muzeum narodowe a zamiast historii polan i german z pomorza mamy... afryke...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA