Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Muzeum częściowo otwarte. Zapomniany depozyt czeka...

Data publikacji: 16 października 2022 r. 21:46
Ostatnia aktualizacja: 17 października 2022 r. 10:15
Muzeum częściowo otwarte. Zapomniany depozyt czeka...
Andrzej Fogtt na tle obrazu prezentowanego w Galerii Sztuki Współczesnej Fot. Andrzej FOGTT  

Po dwóch latach od wybuchu pandemii koronawirusa COVID-19 z ulgą przyjęliśmy zdjęcie obostrzeń sanitarnych, które – przypominam – skutkowały między innymi ograniczeniem działalności instytucji kultury. Odżyła branża turystyczna, ale również kultura, która mogła już nie być „zdalna”; zapełniły się teatry, muzea, galerie i sale koncertowe.

Kiedy dwa tygodnie temu przyszedłem na wernisaż Andrzeja Fogtta i Jarosława Perszki do oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej, gdzie mieści się Galeria Sztuki Współczesnej, byłem zaskoczony frekwencją. To były prawdziwe tłumy. Przypomniały mi się czasy, kiedy w Szczecinie na wystawy publiczność – mówiąc kolokwialnie – waliła drzwiami i oknami. A były takie wystawy. Nie tylko popowego W. Siódmaka czy wypożyczonego pamiętnego Rembrandta w Muzeum na Wałach Chrobrego. Przypomnę, że ponad 10 lat temu na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – „Amerykańskie i europejskie malarstwo z kolekcji Marxa” prezentowane były obrazy i jedna instalacja ze słynnych zbiorów sztuki Ericha Marxa, na co dzień eksponowanych w berlińskim muzeum Hamburger Bahnhof. Zbiory Marxa to jedna z najważniejszych w Niemczech i na świecie kolekcji sztuki współczesnej. Takich wystaw się nie zapomina. Podobnie imponująca skalą i jakością wydaje się być wystawa Fogtta i Perszki. Przed laty ogromną popularnością cieszyła się wystawa malarstwa Młodej Polski, także w muzeum na Wałach Chrobrego. Słowem – od czasu do czasu sale wystawiennicze szczecińskich muzeów ożywają. Mamy wówczas święto sztuki i kultury z udziałem licznej i żywej publiczności. Co jest więc „nie tak”?

Ze zdziwieniem zauważyłem, że galeria przy ul. Staromłyńskiej, gdzie znajduje się wspomniana wspaniała wystawa – nie licząc niedzieli – czynna jest tylko niczym „izba pamięci w Pcimiu Dolnym” (nie obrażając tej miejscowości) – przez trzy dni w tygodniu. Przy czym w piątki tylko do 16.00. Taka sytuacja to konsekwencja „badań frekwencji”. Wynika z nich, że po 16.00 w piątki i w niedziele pies z kulawą nogą do galerii nie zagląda. Muzeum ma ponadto problem z obsadą stanowisk tzw. opiekunów wystaw, bo wynagrodzenie nie zachęca. Podobnie rzecz się ma w przypadku Muzeum Przełomy (placówka podległa MN w Szczecinie). A więc nie da się.

Zupełnie inaczej jest z inną placówką kultury – Trafostacją Sztuki. To instytucja, która po prostu jest otwarta, dosłownie i w przenośni. Trafostacja Sztuki żyje przez wiele godzin dziennie, czasem do 21.00.

Coś jest chyba nie tak z „otwartością” Muzeum Narodowego w Szczecinie. W piwnicach tej instytucji znajdują się setki, a może i tysiące ciekawych prac malarskich, które muzeum przez ostatnich siedem dekad kupowało. Są wśród nich obrazy z najwyższej półki polskiego malarstwa współczesnego, w tym między innymi Kazimierza Ostrowskiego, Marii Jaremy, Eugeniusza Gepperta. Są obrazy uczestników festiwali malarstwa, które organizowane były w Szczecinie od 60 lat. Myślę, że warto sobie przypomnieć o tym zapomnianym depozycie, otworzyć nowe ekspozycje, powalczyć o nowe przestrzenie dla sztuki, wzorem innych miast – zadbać o promocję. ©℗

Roman CIEPLIŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Misiu do Ali
2022-10-17 09:47:12
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!
Ala
2022-10-16 22:40:08
Mgr lech Karwowski to świetny specjalista, wybitny menedżer, sprawny organizator, doskonale wyksztalcony. Chciałabym aby dyrektorował jeszcze do 2040.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA