Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kultura kosztuje

Data publikacji: 09 grudnia 2015 r. 21:31
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Kultura kosztuje
 

Radni i przedstawiciele szczecińskiego magistratu po raz kolejny rozmawiali o projekcie przyszłorocznego budżetu przeznaczonego na kulturę. Poza tymi najbliższymi planami omawiano także te wieloletnie.

Radni miejskiej komisji kultury ponownie wzięli pod lupę przyszłoroczne plany budżetowe Wydziału Kultury. Zaszły w nich niewielkie zmiany. Na przykład Filharmonia Szczecińska uzyska finansowanie nowego sterowania oświetleniem zewnętrznym i system uniwersalnego klucza dla całego budynku. Teatr Współczesny otrzyma na modernizację w 2016 roku 400 tys. zł, a nie 300 jak planowano wcześnie. Te 100 tys. zostanie im odjęte w budżecie kolejnego roku. Łącznie do 2018 roku na remont TW miasto przeznaczy 4,6 mln złotych. Sto pięćdziesiąt tysięcy otrzyma 13 Muz na dokumentację związaną z planowanym remontem swojej siedzby. Teatr Lalek Pleciuga dostanie 200 tys. zł na klimatyzację w części administracyjnej niedawno oddanego budynku, a 100 tys. zł na swoją działalność otrzyma Zachodniopomorski Fundusz Filmowy.

Gmina będzie kontynuować także konserwację zabytków, m.in. kościołów: św Jana Ewangelisty, św Antoniego, Chrystusa Króla, Serca Jezusowego oraz zabytkowych pomp. W przyszłym roku przy wsparciu miasta wydane mają być też publikacje na temat szczecińskich historycznych budynków. Dokończony zostanie remont elewacji magistratu. W ciągu następnych dwóch lat za 6 mln zł przybudowany zostanie zaś sam plac Armii Krajowej przy, którym mieści się urząd miasta. Koncepcja przewiduje zamknięcie go dla ruchu samochodowego (poza pojazdami uprzywilejowanymi), modernizację fontann oraz iluminację gmachu.

Sto tysięcy złotych zaplanowano na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego adaptacji willi Gueneberga w Zdrojach na filę domu kultury. Urząd czeka na rozstrzygnięcia prawne dotyczące gmachu, który został wywłaszczony na cele komunikacyjne, a nie kulturalne.

Radni pytali też plany dotyczące willi Lentza. Radny Robert Stankiewicz wyszedł swego czasu z pomysłem stworzenia tam muzeum Pogodna. Gmina przewiduje, że jakiekolwiek zagospodarowanie tego obiektu będzie kosztować ok 17 mln zł, ale na razie nie ma źródeł finansowania zewnętrznego na ten cel.

Z kolei 9 milionów w przyszłych latach ma pochłonąć utworzenie Centrum Kultury Technicznej przy Muzeum Techniki i Komunikacji. Na razie opracowywana jest koncepcja funkcjonalna centrum.

©℗    

(szymw)  

Fot. Robert Stachnik 

 

   

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Jakub Rabizo
2015-12-14 22:51:41
Koncerty szczecińskich Filharmoników to akurat najmniejszy wkład w działalność tejże filharmonii. Koncerty dla dzieci są ważne, ale więcej tam wynajmu sali niż koncertów symfonicznych. W operze, to a propos kultury, jest podobnie już od dawna, ale tę historię zapewne zna Pan z domu.
MI ,MI
2015-12-12 09:09:54
Wentylacja budynku, sedesy, odpleśnianie ścian, malowanie ścian jest kulturą? Hydraulicy, murarze , kafelkarze są twórcami kultury? Ileż to podręczników, encyklopedii, słowników ,rozpraw naukowych na temat kultury będzie musiało iść do śmietnika ,ile nowych trzeba będzie napisać!
Jakub Rabizo
2015-12-11 05:34:20
Panie Robercie, patrząc na działalność merytoryczną Filharmonii, wydaje się, że dyrekcje placówki doskonale sobie radzą z widocznością dla odbiorcy:) Chyba, że brak biletów na koncert, określimy, jako szczecińscy malkontenci, brakiem odpowiedniej obsługi potencjalnego klienta:) Pozdrawiam ze wschodniego zaścianka! Jakub Rabizo
Robert
2015-12-10 12:43:01
Szczecińskie instytucje kultury inwestują w siedziby - nowe i przebudowane. Teraz inwestują w oświetlenie, wentylacje, remonty lub zamek centralny. To wszystko zapewne jest mniej lub bardziej potrzebne. Jednakże czy wystarczająco dobrze pamiętają urzędnicy i dyrekcje tych placówek, że środki powinny być lokowane przede wszystkim w widocznej dla odbiorcy działalności merytorycznej? Czasem może lepiej nie mieć "zamka centralnego" za to mieć środki i chęć do rozwoju artystycznego.
Uważam, że najwyższa POra na pl. AK POd oknem p. Prezydenta
2015-12-09 22:02:21
zamiast okazjonalnej Bożonarodzeniowej Choinki POstawić na stałe FRYGĘ bis.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA