czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Kino, muzyka i architektura

Kino, muzyka i architektura

Kino, muzyka i architektura
Data publikacji: 2015-10-22 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1704 30241

Najważniejszym środowym wydarzeniem związanym z trwającym właśnie w Szczecinie Tygodniem Języka Włoskiego na Świecie był wykład charyzmatycznego architekta Rudi Fontany pt. „Architektura w muzyce". W czwartek czekają nas emocje związane z projekcją filmu pt.: „1900: Człowiek Legenda".

Tegoroczny Tydzień Języka Włoskiego na Świecie odbywa się pod hasłem „Język włoski w muzyce, muzyka w języku włoskim". Nawet wykład arch. Rudiego Fontany podporządkowany był muzyce. Prelegent najpierw omówił zjawisko dźwięku i wytłumaczył proces rozróżniania hałasu od melodii. Potem zaś scharakteryzował słynne włoskie budowle, w których można posłuchać muzyki (od rzymskiej areny w Weronie, przez teatr La Fenice w Wenecji, po stadiony sportowe, na których organizowane są koncerty często dla wielu tysięcy słuchaczy.

W czwartek kolejne atrakcje, film pt.: „1900: Człowiek Legenda". Na dzieło Giuseppe Tornatore zaprasza DKF ItalicUS. Film wyświetlany będzie w Centrum Kultury Pomerania „Stara Rzeźnia" na szczecińskiej Łasztowni. Odbędą się dwie projekcje, o godz. 10 i godz. 18 (wstęp wolny). Przypomnijmy, że muzykę do filmu napisał Ennio Morricone! Warto przyjść do Starej Rzeźni choćby z tego powodu - by posłuchać niezwykłej muzyki wielkiego mistrza.

Co zobaczymy w piątek? Na Łasztowni główne skrzypce grać będzie włoski fotograf Charley Fazio. O godz. 18 w Starej Rzeźni rozpocznie się wernisaż jego wystawy Con l'isola dentro, czyli „Z wyspą w środku" - wykonane na Sycylii kolorowe i czarno białe fotografie można będzie oglądać do 23 listopada. Dokładnie w tym samym miejscu, półtorej godziny później, odbędzie się „Puglia a tavola" - degustacja włoskich win i typowych produktów z regionu Apulia, pokaz gotowania i konkurs kulinarny dla szczecińskich restauratorów.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie trwać będzie do 25 października. Jego organizacji podjęła się Katedra Italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Fundacją Nikolaos z Bari. Przypomnijmy, że święto języka włoskiego objął swoim patronatem Prezydent Republiki Włoskiej i Ambasada Włoska w Warszawie. Spotkania związane z językiem włoskim odbywają się w całej Polsce, przede wszystkim jednak w Warszawie, Krakowie i w Szczecinie. Dzięki temu, że w obchody włączyło się również miasto Szczecin, w naszym mieście odbywa się najwięcej imprez związanych z Włochami, językiem włoskim, włoską literaturą, kinem i... kuchnią.©℗

Leszek Wójcik

Fot. Dariusz Gorajski

W ramach Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Romera w Szczecinie odbyły się we wtorek finały dwóch konkursów, plastycznego i piosenki włoskiej. Na zdjęciu młodzi muzycy, a na ścianie za nimi wyróżnione prace plastyczne.
 

 

Kino, muzyka i architektura

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy