Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Kino, muzyka i architektura

Data publikacji: 2015-10-22 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Kino, muzyka i architektura
 

Najważniejszym środowym wydarzeniem związanym z trwającym właśnie w Szczecinie Tygodniem Języka Włoskiego na Świecie był wykład charyzmatycznego architekta Rudi Fontany pt. „Architektura w muzyce". W czwartek czekają nas emocje związane z projekcją filmu pt.: „1900: Człowiek Legenda".

Tegoroczny Tydzień Języka Włoskiego na Świecie odbywa się pod hasłem „Język włoski w muzyce, muzyka w języku włoskim". Nawet wykład arch. Rudiego Fontany podporządkowany był muzyce. Prelegent najpierw omówił zjawisko dźwięku i wytłumaczył proces rozróżniania hałasu od melodii. Potem zaś scharakteryzował słynne włoskie budowle, w których można posłuchać muzyki (od rzymskiej areny w Weronie, przez teatr La Fenice w Wenecji, po stadiony sportowe, na których organizowane są koncerty często dla wielu tysięcy słuchaczy.

W czwartek kolejne atrakcje, film pt.: „1900: Człowiek Legenda". Na dzieło Giuseppe Tornatore zaprasza DKF ItalicUS. Film wyświetlany będzie w Centrum Kultury Pomerania „Stara Rzeźnia" na szczecińskiej Łasztowni. Odbędą się dwie projekcje, o godz. 10 i godz. 18 (wstęp wolny). Przypomnijmy, że muzykę do filmu napisał Ennio Morricone! Warto przyjść do Starej Rzeźni choćby z tego powodu - by posłuchać niezwykłej muzyki wielkiego mistrza.

Co zobaczymy w piątek? Na Łasztowni główne skrzypce grać będzie włoski fotograf Charley Fazio. O godz. 18 w Starej Rzeźni rozpocznie się wernisaż jego wystawy Con l'isola dentro, czyli „Z wyspą w środku" - wykonane na Sycylii kolorowe i czarno białe fotografie można będzie oglądać do 23 listopada. Dokładnie w tym samym miejscu, półtorej godziny później, odbędzie się „Puglia a tavola" - degustacja włoskich win i typowych produktów z regionu Apulia, pokaz gotowania i konkurs kulinarny dla szczecińskich restauratorów.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie trwać będzie do 25 października. Jego organizacji podjęła się Katedra Italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Fundacją Nikolaos z Bari. Przypomnijmy, że święto języka włoskiego objął swoim patronatem Prezydent Republiki Włoskiej i Ambasada Włoska w Warszawie. Spotkania związane z językiem włoskim odbywają się w całej Polsce, przede wszystkim jednak w Warszawie, Krakowie i w Szczecinie. Dzięki temu, że w obchody włączyło się również miasto Szczecin, w naszym mieście odbywa się najwięcej imprez związanych z Włochami, językiem włoskim, włoską literaturą, kinem i... kuchnią.©℗

Leszek Wójcik

Fot. Dariusz Gorajski

W ramach Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Romera w Szczecinie odbyły się we wtorek finały dwóch konkursów, plastycznego i piosenki włoskiej. Na zdjęciu młodzi muzycy, a na ścianie za nimi wyróżnione prace plastyczne.
 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA