Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

Data publikacji: 2015-10-16 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Polak w finale Konkursu Chopinowskiego
 

Szymon Nehring będzie reprezentował Polskę w finale XVII Konkursu Chopinowskiego. Listę dziesięciu finalistów ogłoszono w piątek w warszawskim gmachu Filharmonii Narodowej.

Do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikowało się 10 pianistów z 8 krajów. O miejsca w finale rywalizowało w III etapie 20 pianistów, wśród nich trzech Polaków. Wyniki przesłuchań podał w piątkowy wieczór Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 W finale zagrają: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).

 „To chyba najpiękniejsza muzyka jaką znam. Jest pełna miłości, elegancji i brzmi po prostu nieziemsko. Jestem bardzo szczęśliwy i nie aż tak zdenerwowany. Przepełnia mnie wyłącznie radość” – powiedział PAP Dmitry Shishkin, jeden z finalistów. „Na tym etapie nie czuję już nerwów. Dla mnie to już nie jest rywalizacja, tylko koncert. Chcę żeby publiczność wyszła z niego zadowolona” – zaznaczył.

Jak przekonywał w rozmowie z PAP, nerwów nie czuje także Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin. „Dla mnie to będzie wspaniały koncert ze wspaniałą widownią i medialnym rozgłosem. Pochodzę z Kanady i nie jestem tutaj znany. Teraz jestem finalistą tej ważnej i prestiżowej rywalizacji. Mam nadzieję, że wiele się dla mnie zmieni po tym konkursie, niezależnie od jego wyniku. Bardzo chciałbym w przyszłości grać więcej koncertów w Europie” – powiedział pianista.

„Spodziewałem się, że konkurs przyciągnie tak wielką uwagę widowni i mediów. Cieszę się, że będę mógł poczuć +chopinowską gorączkę+ tu, w mieście Chopina. Grając jego utwory staram się odnaleźć balans między moją osobowością, a osobowością kompozytora. Jeśli ktoś jest nadmiernie zamknięty i nieśmiały – ta muzyka nie brzmi dobrze. Jeśli jest nadmiernie otwarty i zbyt śmiały, także nie zabrzmi to odpowiednio. Kluczem jest znalezienie złotego środka” – dodał.

W piątek zakończyły się przesłuchania trzeciego etapu konkursu. Wśród gości piątkowych koncertów zasiadła m.in. Beata Szydło, kandydatka PiS na stanowiska premiera w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają do 20 października. Nazwisko zwycięzcy tegorocznej odsłony jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie publiczność pozna w nocy z 20 na 21 października. W dniu ogłoszenia wyników konkursu w stołecznej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, który zostanie powtórzony 22 i 23 października.

Pianiści wykonają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op. 11, lub f-moll op. 21. Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał 450 zgłoszeń z całego świata. Ostatecznie, w konkursie wystartowało 78 pianistów, w tym 14 reprezentantów Polski.

Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego, odbywającego się w 200. rocznicę urodzin kompozytora, wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.

 Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Inny Fryderyk,
2015-10-17 21:16:57
Powodzenia dla Finalistow...i niech najlepsza/y - ZWYCIEZY ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA