piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego
Data publikacji: 2015-10-16 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1331 29108

Szymon Nehring będzie reprezentował Polskę w finale XVII Konkursu Chopinowskiego. Listę dziesięciu finalistów ogłoszono w piątek w warszawskim gmachu Filharmonii Narodowej.

Do finału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikowało się 10 pianistów z 8 krajów. O miejsca w finale rywalizowało w III etapie 20 pianistów, wśród nich trzech Polaków. Wyniki przesłuchań podał w piątkowy wieczór Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 W finale zagrają: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurnić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu, Eric Lu (Stany Zjednoczone), Szymon Nehring (Polska), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin, Yike (Tony) Yang (Kanada) oraz Dmitry Shishkin (Rosja).

 „To chyba najpiękniejsza muzyka jaką znam. Jest pełna miłości, elegancji i brzmi po prostu nieziemsko. Jestem bardzo szczęśliwy i nie aż tak zdenerwowany. Przepełnia mnie wyłącznie radość” – powiedział PAP Dmitry Shishkin, jeden z finalistów. „Na tym etapie nie czuję już nerwów. Dla mnie to już nie jest rywalizacja, tylko koncert. Chcę żeby publiczność wyszła z niego zadowolona” – zaznaczył.

Jak przekonywał w rozmowie z PAP, nerwów nie czuje także Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin. „Dla mnie to będzie wspaniały koncert ze wspaniałą widownią i medialnym rozgłosem. Pochodzę z Kanady i nie jestem tutaj znany. Teraz jestem finalistą tej ważnej i prestiżowej rywalizacji. Mam nadzieję, że wiele się dla mnie zmieni po tym konkursie, niezależnie od jego wyniku. Bardzo chciałbym w przyszłości grać więcej koncertów w Europie” – powiedział pianista.

„Spodziewałem się, że konkurs przyciągnie tak wielką uwagę widowni i mediów. Cieszę się, że będę mógł poczuć +chopinowską gorączkę+ tu, w mieście Chopina. Grając jego utwory staram się odnaleźć balans między moją osobowością, a osobowością kompozytora. Jeśli ktoś jest nadmiernie zamknięty i nieśmiały – ta muzyka nie brzmi dobrze. Jeśli jest nadmiernie otwarty i zbyt śmiały, także nie zabrzmi to odpowiednio. Kluczem jest znalezienie złotego środka” – dodał.

W piątek zakończyły się przesłuchania trzeciego etapu konkursu. Wśród gości piątkowych koncertów zasiadła m.in. Beata Szydło, kandydatka PiS na stanowiska premiera w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się 18 października i potrwają do 20 października. Nazwisko zwycięzcy tegorocznej odsłony jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie publiczność pozna w nocy z 20 na 21 października. W dniu ogłoszenia wyników konkursu w stołecznej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, który zostanie powtórzony 22 i 23 października.

Pianiści wykonają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: e-moll op. 11, lub f-moll op. 21. Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał 450 zgłoszeń z całego świata. Ostatecznie, w konkursie wystartowało 78 pianistów, w tym 14 reprezentantów Polski.

Konkurs Chopinowski odbywa się co pięć lat. Zainaugurowany w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa, jest dziś jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Poprzednią edycję Konkursu Chopinowskiego, odbywającego się w 200. rocznicę urodzin kompozytora, wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.

 Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Inny Fryderyk,
Powodzenia dla Finalistow...i niech najlepsza/y - ZWYCIEZY ! !
2015-10-17 21:16:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy