poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Jeszcze trąbka nie zginęła

Jeszcze trąbka nie zginęła

Jeszcze trąbka nie zginęła
Data publikacji: 2016-05-16 15:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 657 133931

Warsztaty dla młodych trębaczy poprowadził w poniedziałek w Szczecinie prof. Roman Gryń, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. - Jeszcze trąbka nie zginęła. Patrząc na was, tak mogę powiedzieć - przyznał prof. Roman Gryń, kiedy usłyszał uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie.

Podczas zajęć profesor zdradzał tajniki gry na trąbce. Wyjaśniał, w jaki sposób wydobywać z instrumentu lżejszy dźwięk, jak kontrolować strumień powietrza, jaką postawę przyjmować podczas gry. Sporo czasu poświęcił także na zaprezentowanie uczniom,  niezwykle ważnych w grze na instrumentach dętych, ćwiczeń oddechowych.  - Ważny jest balans w oddechu, ale równie ważna jest głowa i rozum -  radził przyszłym muzykom.

Profesor dodał, że słynny amerykański trębacz Wynton Marsalis, kiedy był w Poznaniu powiedział: - Gra na trąbce to jest kontrola, kontrola, kontrola.

Warsztaty dla uczniów klasy trąbki zorganizowała Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna we współpracy z Akademią Sztuki, w której się one odbyły.

-  Lekcje mistrzowskie, czyli master class są cenne dla uczniów, ponieważ rozwijają ich muzyczne zdolności. Pozwalają lepiej poznać możliwości instrumentu, dostrzec jego walory techniczne oraz rozwinąć własne umiejętności interpretacji utworów - powiedział Marcin Olkowski, nauczyciel w OSM i wykładowca w AS, organizator warsztatów. - Takie zajęcia to także okazja kontaktu z uznanym artystą i dydaktykiem. Profesor Gryń zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych, prowadzi warsztaty interpretacji utworów i co bardzo cieszy, chętnie dzieli się tym z uczniami i nauczycielami. Współpracuje też ze szczecińską Akademią Sztuki. ©℗ (el)

Fot. Robert STACHNIK

Jeszcze trąbka nie zginęła

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy