Druga edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” ponownie będzie szczecińskim świętem kultury włączającej. Koncerty z udziałem seniorów i młodzieży, konferencja, gra miejska, happeningi i warsztaty – wszystko poświęcone pamięci i uważności, czyli głównym tematom tegorocznej edycji festiwalu. Festiwal potrwa od środy (15 czerwca) do niedzieli w szczecińskiej filharmonii.
Jak informują organizatorzy, słuchanie muzyki niesie za sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści, zarówno w sferze psychologicznej, jak i fizjologicznej. Stąd festiwal to kolejna odsłona kampanii społecznej o tym samym tytule, w ramach której filharmonia uwrażliwia na dźwięki i problem hałasu w naszym otoczeniu.
- W ubiegłym roku festiwal poświęcony był kulturze włączającej, zatem tłumaczyliśmy koncerty na język migowy, a także było oprowadzanie z audiodeskrypcją. Motywem przewodnim w tym roku jest pamięć i uważność. W pandemii zaczęliśmy inaczej funkcjonować, pojawiły się inne środki przekazu. Będziemy zatem rozważać dobre dźwięki szerzej, bo w kontekście dostępności kultury, kultury włączającej, a także istotnej roli muzyki w procesie starzenia. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób muzyka wpływa na pamięć i na starzenie - mówiła, na wtorkowej (14 czerwca) konferencji prasowej, Agata Kolasińska, szefowa działu edukacji filharmonii.
Festiwal rozpocznie się środową konferencją "Wzór na pamięć" - początek o godz. 10. Wśród prelegentów pojawią się eksperci pracujący z seniorami, zajmujący się pamięcią od strony teoretycznej i praktycznej, a także muzykoterapeuci i lekarze. Jeszcze można się zapisać na konferencję, która odbędzie się w trybie hybrydowym - "na żywo" w filharmonii oraz online na platformie ZOOM. Udział w konferencji jest bezpłatny, wystarczy zapisać się na nią poprzez formularz zgłoszeniowy: - https://docs.google.com/forms/d/1iWbOUKwqChBVtgqMPr6Yi4eohFBtmKIbi2fbwS5cWVM/edit?usp=sharing Przed konferencją uczestnicy otrzymają link do transmisji.
- Na konferencji będziemy mówić choćby o tym, jak ćwiczyć pamięć, wykorzystując obraz, dźwięk i ruch. Jak również o muzykoterapii w profilaktyce i terapii osób z demencją i zaburzeniami pamięci - mówiła Hanna Wilińska.
W programie festiwalu jest m.in. piątkowy koncert poświęcony muzycznym wspomnieniom wielu pokoleń. Repertuar powstał w oparciu o preferencje i upodobania seniorów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez dyrektor filharmonii – Dorotę Serwę. Na niedzielny finał zaplanowany jest z kolei koncert rodzinny pt. "Gdzie jest memo?", podczas którego zabrzmią najpopularniejsze utwory Antonio Vivaldiego, Josepha Haydna, Claude’a Debussy’ego, Mieczysława Karłowicza, a także The Beatles i Kraftwerk.
- Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor festiwalu "Słyszę Dobre Dźwięki", oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi - mówiła A. Kolasińska.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl.
(MON)