Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Powstanie kolorowy kalendarz podświetlania filharmonii

Data publikacji: 07 czerwca 2022 r. 09:31
Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca 2022 r. 19:19
Powstanie kolorowy kalendarz podświetlania filharmonii
Filharmonia jest podświetlana przy wielu okazjach, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że dobór kolorów nie jest przypadkowy. Kalendarz na stronie internetowej ma pomóc w zwiększaniu świadomości społecznej Fot. Dariusz GORAJSKI  

Szczecińska filharmonia na stałe wpisała się już w krajobraz centrum miasta. Nietypowa bryła, zwana przez niektórych górą lodową, może być podświetlana, co często jest wykorzystywane przy różnych okazjach. Jest szansa, że już wkrótce „kalendarz podświetleń” będzie dostępny dla każdego.

Dzięki temu z wyprzedzeniem będzie można zaplanować wycieczkę w okolice pl. Solidarności, by po zmroku podziwiać różne barwy. Ale będzie to też okazja do poszerzenia swojej wiedzy.

– W dniu 5 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego, który ma obudzić w społeczeństwie świadomość na temat tej choroby oraz wyrazić wsparcie dla osób, które z nią żyją – przypomina szczeciński radny Patryk Jaskulski. – Z tej okazji w geście solidarności z chorymi w zeszłym roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została podświetlona na niebiesko, przyłączając się tym samym do międzynarodowej akcji, bo właśnie tego dnia w wielu krajach na świecie przeprowadzane są działania edukacyjne zwiększające świadomość o tej chorobie. Dlaczego kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta.

Filharmonia była podświetlona, czy nie?

Niestety, w roku bieżącym tego dnia budynek – jak zauważa radny w swojej interpelacji – nie został podświetlony, co nie umknęło chorym na tę rzadką chorobę.

– W związku z powyższym w imieniu osób zainteresowanych pragnę zapytać, czy istnieje możliwość, aby już zawsze 5 maja w geście solidarności z chorymi budynek naszej filharmonii był podświetlany na niebiesko? Dzięki tej akcji jako miasto możemy przyłożyć się do wzrostu świadomości na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania – tłumaczy.

Radny zasugerował też możliwość prowadzenia na stronie filharmonii podstrony z kalendarzem planowanych iluminacji oraz wyjaśnieniem ich symboliki. Taki kalendarz istnieje, nie jest jednak ogólnodostępny.

– Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie od początku swojego funkcjonowania w nowej siedzibie, a także w porozumieniu z autorem systemu iluminacji, realizuje każdorazowo program podświetleń zgodnie z zaakceptowanym scenariuszem – zapewnia Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. – W instytucji opracowany został kalendarz iluminacji, który obejmuje najważniejsze wydarzenia miejskie, w tym również te zgłaszane przez organizacje pozarządowe.

Prezydent: 

Zdaniem prezydenta budynek w dniu 5 maja br. był podświetlony na niebiesko. Dzień ten został oznaczony w kalendarzu instytucji jako Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego i podobnie jak w ubiegłym roku fasada była podświetlona.

Kalendarz podświetleń na stronie filharmonii

– Być może, nie będę się spierał, nie to jest moją intencją – zapewnia radny Jaskulski. – Opieram się na informacjach, jakie do mnie napłynęły. Bardziej zależy mi na tym, by taki kalendarz był dostępny dla wszystkich. Abyśmy wiedzieli nie tylko kiedy i w jakich barwach budynek zostanie podświetlony, ale także dlaczego tak się stało. Jakie są powody, tło, czy ma to związek z jakąś rocznicą, wydarzeniem czy właśnie chorobami, o których często nie mamy wiedzy. Nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia czy skali występowania zjawiska.

Prezydent Soska zapewnia, że w najbliższym czasie zostaną poczynione starania, aby na stronie internetowej filharmonii była dostępna informacja zawierająca kalendarz planu iluminacji o charakterze społecznym i charytatywnym.

– Będę się tej sprawie przyglądał i mam nadzieję, że działania zostaną podjęte w najbliższym czasie. Jeśli tak się nie stanie w ciągu miesiąca, będę interweniował – zapewnia Patryk Jaskulski. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bielik
2022-06-08 18:54:33
Zapewne lewacy, jako pierwsi, będą domagali się podświetlenia Filharmonii w kolorach zubożonej tęczy. Prawdziwa tęcza ma 7 kolorów, a lewacka 6.
do Szczecin
2022-06-08 10:47:09
Jak to bezsensownie, co TY pleciesz najlepszego ???? Przecież nasza Filharmonia słynie właśnie tylko z tego, że się podświetla.
FOTO ZBYCH
2022-06-07 10:50:56
Wojewoda Bogucki chce wiedzieć czy będzie na zdjęciach w tym kalendarzu. Rezerwuje sobie miesiące maj, sierpień oraz okładkę.
Szczecin
2022-06-07 09:41:28
Może zamiast wydawać pieniądze na bezsensowne oświetlenie filharmonii podnieść pencje kierowcom i motorniczym i wspomóc transport miejski

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA