„Historia w kopercie” – tak zatytułowana jest wystawa, która zostanie pokazana o g. 17 w czwartek w Centrum Dialogu „Przełomy”, filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie. Przedstawia ważne wydarzenia przeszłości z innego niż zazwyczaj punktu widzenia.
Na wystawie pokazana zostanie kolekcja MNS-CDP prezentująca prywatną korespondencję od międzywojnia po upadek systemu komunistycznego w Polsce. Treść zawarta w tych listach umożliwi spojrzenie na kluczowe wydarzenia tego okresu z perspektywy jednostki. Głos zostanie oddany zwykłym ludziom, którzy w swych listach zapisali wspomnienia minionych lat. Można z nich wyczytać również wiele różnych emocji, dzięki którym historia stanie się bardziej żywa i przystępna, gdyż nie będzie anonimową narracją, celowo spisaną dla potomności, tylko słowami czyjegoś dziadka, matki, ojca, męża czy przyjaciela.
Inspiracją do powstania wystawy był zbiór korespondencji Zofii Nieniewskiej z czasów od drugiej wojny światowej po lata 80. XX wieku. Obok listów przedstawione będą również kartki pocztowe, pocztówki dźwiękowe, znaczki, grafiki, fotografie archiwalne oraz grypsy. Na kilku planszach pojawią się listy wiodące, wybrane jako najciekawsze ze zbiorów MNS-CDP (np. list Romana Abrahama, dowódcy Brygady Kawalerii „Bydgoszcz”, dotyczący stanu zdrowia Józefa Piłsudskiego wysłany dzień przed śmiercią Marszałka oraz list właściciela mieszkania, w którym Adam Jurczyk, syn lidera szczecińskiej Solidarności ’80, spędził ostatnie minuty swojego życia).
Kuratorki wystawy to Adriana Rybicka-Bąk, Paula Sendra. Za konsultacje historyczne odpowiedzialny był dr Tomasz Ślepowroński. Współpraca kuratorska: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Projekt graficzny: Filip Bylak.
(as)