W piątek 18 lipca o godz. 18.30 w Galerii OFF M (OFF MARINA, ul. Chmielewskiego 18) odbędzie się finisaż wystawy Alberta Słowińskiego pt.: „Piach i Żelazo”.
Finisaż połączony będzie z oprowadzaniem autorskim.
Projekt „Piach i Żelazo” to dokument opowiadający o najdłuższym, trzykilometrowym pociągu przemierzającym Saharę. Jego historia sięga lat 60. XX wieku, kiedy to w górach północnej Mauretanii odkryto bogate złoża rudy żelaza. Wówczas powstała linia kolejowa, której głównym celem był transport cennego surowca z kopalni w Zouérat do portu w Nouadhibou. Dziś, po ponad sześćdziesięciu latach istnienia, zarówno kopalnia, jak i kolej pozostają jednym z kluczowych źródeł dochodu dla gospodarki Mauretanii.
Do Mauretanii Albert Słowiński wyruszył, by stworzyć reportaż nie tylko o podróży żelaznym pociągiem, ale także o kopalnianym mieście Zouérat i codziennym życiu jego mieszkańców. Od początku towarzyszyła mu niezgoda na powierzchowne, sensacyjne narracje i potrzeba spojrzenia bardziej uważnego.
– Z czasem coraz mocniej odczuwałem, że obecność fotografa nigdy nie jest obojętna, każdy wybór kadru, momentu czy perspektywy wpływa na sposób opowiadania – tłumaczy Słowiński. – Mierzyłem się z pytaniami o etykę, obiektywność i granice zaangażowania: jak być blisko, ale nie narzucać swojej opowieści, jak pokazać, nie upraszczając. Zrozumiałem, że fotografia nie zaczyna się od zdjęcia, lecz od decyzji, by być obecnym z uwagą, pokorą i gotowością na to, że prawdziwe obrazy rodzą się z relacji, a nie z kontroli.
(K)