Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Finałowy spektakl "Marzyciele". Bokserska walka i nadzieja [GALERIA]

Data publikacji: 2020-07-26 16:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-27 14:43
Finałowy spektakl "Marzyciele". Bokserska walka i nadzieja
 

Pięć etiud, z których każda opowiada inną historię, a łączy je jedno - życie na planecie Ziemia. Wystawiony w piątek i sobotę spektakl "Marzyciele" pokazuje, jak może wyglądać nasz świat, jeśli radykalnie nie zmienimy swojego postępowania. Ważnym bohaterem widowiska, oprócz postaci odtwarzanych przez młodych artystów, jest przyroda, w którą wpisano to plenerowe przedsięwzięcie.

Park i rozległe łąki, na których zbudowano poszczególne sceny oraz interaktywna formuła sprawiła, że widzowie byli nie tylko obserwatorami, ale stali się też uczestnikami przedstawianych zdarzeń. Artystyczna wizja na temat tego dokąd zmierza Ziemia budziła w nich refleksje i żywe emocje.

Finał Lata w Teatrze 

Spektakl był podsumowaniem dwutygodniowych warsztatów artystycznych, odbywających się w Stepnicy, w których uczestniczyła młodzież w wieku 13-18 lat pracująca pod okiem instruktorów na zajęciach aktorskich, muzycznych, scenograficznych i plastycznych. Finałowe inscenizacje wystawione w Barlinku i w Stepnicy były zwieńczeniem ich pracy twórczej w programie Lato w Teatrze. 

Przedstawienie podzielone na pięć scen, było odzwierciedleniem motywu przewodniego warsztatów - rola współczesnego człowieka w niszczeniu otaczającego świata oraz próba naprawienia jego destrukcyjnych działań. Sceny były kompletne oraz kompatybilne z następnymi. Przewodnicy prowadzili do nich grupki widzów, których zadaniem było przemierzyć "tunel", tajemne przejście, zwiedzić wystawę unaoczniającą równoległe światy, czy obejrzeć skansen ziemski, na którym kiedyś kwitło bujne życie, dziś z siedliskami: sztuki, smutku, religii, miłości.

Spektakl "Marzyciele" Lato w Teatrze

Odgrywane przez młodych artystów sceny były sugestywne. Jedną z nich była walka o przetrwanie dwóch drzew, która przypominała wymianę ciosów bokserskich na ringu. W innej scenie  pojawiały się zmutowane formy życia, które powstały na bazie zanieczyszczonej Ziemi. Kolejna była wizją ludzkiej dominacji w świecie, wielu różnych stworzeń, ukazującą człowieka, jako dzikie, bezmyślne zwierzę. Była też scena, w której każda postać zachwala swój kwiat i niszczy kwiat konkurenta w walce o dominację i zagarnianie kolejnego terytorium. Ostatnia scena tej etiudy budzi jednak nadzieję, że pomimo podziałów i ludzkich sporów, które doprowadziły do bezsensownej destrukcji, pozostał jedyny kwiat, o który trzeba dbać, gdyż służyć na wszystkim.

O czy mówi spektakl "Marzyciele"

Nowy, młody teatr LwT w Stepnicy mówi o ważnych sprawach w sposób wcale nie dydaktyczny i sztampowy. Skłania do zastanowienia, gdyż wyraża ważny głos młodych. Spektakl "Marzyciele" ma także duże walory artystyczne, dzięki przemyślanym i dopracowanych tak różnorodnym przecież elementom. Składa się na to kilka spraw: scenariusze etiud inspirowane ambitną literatur wyreżyserowane z pomysłem, ciekawy ruch sceniczny, scenografia i kostiumy, a także znakomita, grana na żywo przez zespół młodych ludzi muzyka, skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu. Młodzi ludzie pracowali nad każdym szczegółem pod okiem zawodowców - profesjonalnych instruktorów.

Nic więc dziwnego, że realizowany po raz kolejny wakacyjny projekt stepnickiego Lata w Teatrze przyciągnął wielu widzów, choć tym razem widowisko odbyło się w reżimie sanitarnym z powodu pandemii. W pamięci widzów na długo pozostanie w pamięci ostatnia scena, w której wśród drzew rozbrzmiewa grana na żywo muzyka zespołu "Turban Duży", a jedna z artystek w swej melodeklamacji mówi: - Gdzie niebo przemienia się w wodę, gdzie ziemia w ogień przechodzi, gdzie susza przynosi przeszkodę, tam człowiek bezmocny się rodzi. Gdzie kamień staje się górą, gdzie kropla powódź przywodzi, gdzie śmierć przygodą jest wtórą, stąd mrówczy bohater przychodzi. Gdzie gwiazdy w bezmiarze istnienia, gdzie śmierć już nikomu nie szkodzi, gdzie mrok i umilkły marzenia, stąd istnień się milion wywodzi.

Lato w Teatrze Marzyciele

Spektakl „Marzyciele” pozwala marzyć o tym, że Ziemia może być przyjaznym domem dla nas wszystkich.

Projekt „Marzyciele” powstał w ramach 13. edycji Lata w Teatrze, programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, jego organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury w Barlinku, a partnerami: Gmina Stepnica, Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Ośrodek Szkolenia i Wychowania BHP w Barlinku, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Szkoła Podstawowa im. K. Maciejewicza w Stepnicy, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, Spółdzielnia Socjalna „Promocjone.com” Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań w Barlinku.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Och!
2020-07-27 14:22:28
Ziemia już jest przyjaznym domem, ale dla tych którzy maja kasę.
wit
2020-07-26 17:00:59
Przestroga dla swiata.Ciekawe,interesujace i mrozace krew w zylach widowisko. Czas na refleksje.Czlowiek dazy do samozaglady.I co ciekawe nikt nie bedzi winny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA