wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Dylan przesłał mowę noblowską, dostanie pieniądze z nagrody

Dylan przesłał mowę noblowską, dostanie pieniądze z nagrody

Dylan przesłał mowę noblowską, dostanie pieniądze z nagrody
Data publikacji: 2017-06-06 11:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:45
Wywietleń: 1218 266877

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku, poeta i pieśniarz Bob Dylan przekazał Akademii Szwedzkiej przyznającej to wyróżnienie tradycyjną mowę noblowską, co było warunkiem, by otrzymał 819 tys. euro – przekazała sekretarz Akademii.

– Mowa jest wspaniała i – jak mogliśmy tego oczekiwać – wyrazista. Wraz z przekazaniem mowy przygoda z Dylanem dobiega końca – napisała na swym blogu sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius. 

– Kiedy dostałem literacką Nagrodę Nobla, zastanowiłem się, jaki dokładnie jest związek pieśni z literaturą. Pragnąłem to przemyśleć i odkryć powiązania. Spróbuję tutaj przedstawić te przemyślenia – powiedział Dylan w mowie, w której przywołuje kolejno Cervantesa, Hermana Melville'a i Szekspira. Nagranie audio jego wystąpienia został przesłane do Sztokholmu.

76-letni Dylan (Robert Allen Zimmerman) miał sześć miesięcy od ceremonii wręczenia nagród 10 grudnia 2016 r. w Sztokholmie na wygłoszenie mowy noblowskiej. W uroczystości tej nie wziął udziału. W kwietniu 2017 r. przy okazji pobytu w Sztokholmie z koncertami, podczas zamkniętej ceremonii odebrał od członków Akademii Szwedzkiej dyplom oraz medal noblowski. Sara Danius wyjaśniała już wcześniej, że niekiedy noblowskie odczyty są zapisywane i przesyłane i że ostatni taki przypadek miał miejsce w 2013 roku, gdy podobne rozwiązanie wybrała kanadyjska pisarka Alice Munro. 82-letnia wówczas autorka opowiadań nie mogła przylecieć do Szwecji z powodów zdrowotnych.

Bob Dylan został nagrodzony literackim Noblem w październiku 2016 roku za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Najpierw przez długi czas unikając kontaktu zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, potem odmówił przyjazdu 10 grudnia 2016 roku na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla do Sztokholmu. Na bankiecie noblowskim list od Dylana odczytała ambasador USA w Sztokholmie Azita Raji.

– Przykro mi, że nie mogę być z wami, ale proszę przyjąć, że jestem tu duchem i to zaszczyt przyjąć tak prestiżową nagrodę – napisał artysta. – Zostać uhonorowanym Nagrodą Nobla, to jest coś, czego nie mogłem sobie wyobrazić lub oczekiwać.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

mimi polska
marzanna pachner
2017-09-18 20:38:57
Niemowa,
A ciekawe, Kto i gdzie Mu ja napisal... ?
2017-06-08 02:29:08
twww
Bolesław też ma i co z tego.
2017-06-06 13:26:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie