czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Artyści walczą o swoje

Artyści walczą o swoje

Artyści walczą o swoje
Data publikacji: 2015-11-05 20:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 500 35362

Jaki jest los niezależnych artystów po obu stronach Odry? Pytanie jest proste, ale odpowiedź już nie, bo to wręcz temat na...film. I taki film powstaje w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym „Pomerania Film”, a jego twórcami są szczecinianie Paweł i Michał Kulikowie.

W filmie pt. „Art Location” występują znane w Szczecinie i regionie postaci sztuki alternatywnej: Bibianna Chimiak z Teatru Kana, Marek Kościółek z Teatru Krzyk w Maszewie, Michał Krzywaźnia, szef Teatru w Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy, Ewa Hołubowska, choreograf z Gryfina, a także ich niemieccy koledzy. Każdy z bohaterów ma swoje miejsce na ziemi, ale ma też swoje własne postrzeganie rzeczywistości i otaczającego świata. Każdy ma też swoje przemyślenia i problemy, bo nie jest łatwo być alternatywnym artystą w świecie wszechogarniającej konsumpcji i komercji. Muszą zatem walczyć o swoje.

O swoje walczy też „ Kolega Mela Gibsona”, główny bohater sztuki napisanej przez Tomasza Jachimka, który jest najnowszą produkcją Zamku Książąt Pomorskich. Ten monodram, w którym występuje znany szczeciński aktor Adam Dzieciniak, będzie pierwszą zamkową premierą teatralną w tym roku, a tym samym pierwszą po modernizacji Skrzydła Północnego ZKP.

- Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał "Kolegę Mela Gibsona" na przekór aktorom, których zna doskonale i z których czerpał pełnymi garściami. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem-wadach. Feliks Rzepka, bohater tekstu, to uosobienie "wybitnego" aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu....ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać. I zaczyna nam być niewygodnie i nieprzyjemnie - tak mówi o tej sztuce jej reżyser Waldemar Patlewicz.

Premiera sztuki „ Kolega Mela Gibsona” odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 listopada. Natomiast film Pawła i Michała Kulików powinien mieć swoją premierę w kinie „Zamkowym” wiosną 2016 roku.

(mos)

Na zdjęciu: Paweł Kulik, reżyser i operator filmu „ Art Location”.

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy