niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Sukcesy Bramy

Sukcesy Bramy

Sukcesy Bramy
Data publikacji: 2015-11-05 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1817 35611

Młoda ekipa goleniowskiego Teatru Brama to ludzie w wieku od piętnastu do osiemnastu lat. Chce im się pracować, chce robić dobre i ważne spektakle. I to im się udaje. Bo od kilku miesięcy zdobywają nagrody na teatralnych festiwalach. Ba, udaje im się nawet wyprzedzać w opinii jury profesjonalne teatry. A to naprawdę zasługuje na szacunek. Hitem ostatnich miesięcy młodego zespołu Bramy jest spektakl pt. "Fakeryzm”.

- Uświadomiłem sobie gdzie mieszkamy, że historycznie te ziemie nie są nasze. Zaczęliśmy rozmawiać. Bardzo ich temat zainteresował - mówi główny reżyser i szef Bramy Daniel Jacewicz. -  Oni zaczęli poszukiwać wiedzy o tym, w jakich okolicznościach ich dziadkowie tu przyjechali. Odgrzebaliśmy niesamowite historie. Rozmawialiśmy o sensie zostawania w małym miasteczku, o jego możliwościach, jego pierwszych miłościach, o potrzebie emigracji, tej studenckiej, zawodowej, zarobkowej, zagranicznej i w końcu o tęsknocie. Wszystkie te tematy nas bardzo łączyły. Ta młoda grupa jest bardzo bystra i widzi co jest fałszem. Jak wszyscy zależymy od tytułowych fakerów. Z tego też powstała teoria fakeryzmu, o której jest mowa w spektaklu. Dla mnie największym zaskoczeniem jest to, jak oni dojrzale widzą te tematy. Też to, że w życiu nie należy być kundlem. Nie mamy recepty na kundlizm. Wszyscy widzowie w Polsce i jurorzy zwracają uwagę na to, jak pięknie opowiadamy sobą o Goleniowie. Wygląda dla nich to tak - jakbyśmy przyjechali z raju i każdy zarzeka się, że nas odwiedzi.

Ostatnim sukcesem jest Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Alchemia Teatru” odbywający się w Krakowie, gdzie Teatr Brama za spektakl  „Fakeryzm” otrzymał:  nagrodę jury festiwalu, w którym zasiedli aktorzy, reżyserzy oraz profesorowie krakowskich uczelni oraz nagrodę dziennikarzy. W trakcie omówień teatr Brama został postawiony jako wzór młodzieżowego teatru w Polsce. Doceniono jego warsztat, szczerość, a także tematykę, którą podejmuje oraz... tworzenie małych ojczyzn na mapie kulturalnej Polski. 

  Reżyser tego spektaklu Daniel Jacewicz miał zaledwie siedemnaście lat, gdy trafił do Goleniowskiego Domu Kultury. Tyle ile mają teraz młodzi aktorzy Teatru Brama. Według pierwotnych założeń powinien był prowadzić zajęcia teatralne z dziećmi. Ktoś jednak się pomylił i na informacyjnym plakacie nie zastrzegł, że nabór do teatru ma dotyczyć wyłącznie dzieci. I tak, chcąc nie chcąc, zaczął prowadzić zajęcia ze swoimi rówieśnikami i młodymi ludźmi... starszymi kilka lat od niego.

Tekst i foto: Marek OSAJDA

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Na zdjęciu: Daniel Jacewicz ma powody do radości

 

Komentarze

bramaputra
Już myślałam, ze coś się wreszcie udało Michałowi Janickiemu ze szczecińskiej Bramy, którą z wielkim hukiem i zapowiedziami w zeszłym roku mu przekazano!
2015-11-06 10:31:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy