środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Powrót słoni

Powrót słoni

Powrót słoni
Data publikacji: 2015-09-25 16:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1608 23770

„Jak umierają słonie", spektakl Marcina Libera, powraca na afisz szczecińskiego Teatru Współczesnego. Ostatnie wydarzenia, związane z falą uchodźców, próbujących dostać się do Europy, nadały przedstawieniu zupełnie nowych treści, warto więc je obejrzeć uważnie.

Bazą sztuki są dwie książki Grażyny Jagielskiej - „Anioły jedzą trzy razy dziennie” i „Miłość z kamienia”. Autorka opisuje w nich swoją walkę z traumą, jaką jest dla niej małżeństwo z korespondentem wojennym. Jagielska spędziła kilka miesięcy w szpitalu, lecząc się ze skutków stresu bojowego, którym przypłaciła 53 wyjazdy męża na tereny kolejnych zbrojnych konfliktów.

Akcja rozgrywa się w domu głównej bohaterki, nawiedzanym przez duchy. Jest wśród nich Marie Colvin, amerykańska dziennikarka, słynna z relacji z konfliktów na Bliskim Wschodzie i zabita podczas wojny w Syrii. Jest fotoreporter David, uosabiający cechy czterech członków Bractwa Bang Bang, dokumentującego zbrodnie apartheidu. Są również Joshua Oppenheimer, reżyser „Sceny zbrodni", pokazującej koszmar antykomunistycznej czystki w Indonezji, i Anwar Congo, najważniejsza postać tego filmu, przyznający się do własnoręcznego zamordowania tysiąca osób. Kompletu dopełniają James Foley, amerykański reporter ścięty przez bojowników Państwa Islamskiego (nagranie jego egzekucji zamieszczono w internecie), Taja - ofiara wojennych gwałtów i bestialstwa oraz Ratownik, próbujący otrząsnąć się ze wspomnień z Afganistanu.

Spektakl, oparty na scenariuszu Magdy Fertacz, miał swoją premierę w maju. Teraz, poza kwestiami dotyczącymi roli mediów i ich wpływu na odpowiedzialność za dziejące się wydarzenia, wyczytać z niego można sporo odniesień do aktualnych wydarzeń - kim są uchodźcy, kto kreuje nasze emocje, dlaczego warto rozmawiać o losach ludzi, dotkniętych wojną.

W przedstawieniu grają: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Joanna Król (gościnnie), Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Konrad Beta, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski i Grzegorz Młudzik.

„Jak umierają słonie” na scenę wróci w dniach 1- 4 października.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Na afisz Współczesnego powraca spektakl „Jak umierają słonie".

Komentarze

Super
Teatr Współczesny po raz kolejny udowadnia, że teatralnie dzieje się u nas wiele ciekawych rzeczy. Oby tak dalej i oby jak najwięcej pozytywnych opinii: http://teatralny.pl/teatr/teatr-wspolczesny,796.html
2015-09-26 18:25:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy