Niedziela, 29 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Apokalipsa plus czarny humor. Ostatnie dni wystawy w Trafostacji Sztuki

Data publikacji: 03 czerwca 2023 r. 09:21
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2023 r. 11:21
Apokalipsa plus czarny humor. Ostatnie dni wystawy w Trafostacji Sztuki
 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wystawę Andrzeja Wasilewskiego „Fabryka Absolutu”. Nawiązuje ona do książki znanego czeskiego pisarza. 

W swojej sztuce Andrzej Wasilewski odnosi się do relacji współczesnego człowieka z techniką, komunikacją, ekonomią, archeologią, metodami badawczymi i kwestiami klimatycznymi, których przemiany wywołały dezaktualizację dotychczasowej etyki, współzależności gatunków, a wreszcie samej twórczości. W stworzonej specjalnie na wystawę w TRAFO imponującej rozmachem apokaliptycznej pracy wizualno-dźwiękowej „Fabryka Absolutu”, Wasilewski łączy naukowy styl z poczuciem absurdu i czarnego humoru. W dużej sali TRAFO artysta tworzy zestaw dopełniających się instalacji. Używając rozpoznawalnego dla siebie języka prymitywnych form technologicznych, industrialnej ikonografii i popkultury, podejmuje złożony temat węgla i paliw kopalnych w kontekście zmian klimatycznych, snucia nowych utopii społecznych i politycznych. 

Tytułowy motyw został zaczerpnięty z powieści Karela Čapka, w której wynalazca-wizjoner konstruuje karburator pozyskujący niespożytą energię z węgla. Uwalnia przy okazji przypisaną do „przedmiotu” ideę absolutu. Jeżeli Bóg jest wszędzie, to czy można go stamtąd wyekstrahować i do czego prowadzą tego rodzaju eksperymenty?

Andrzej Wasilewski to artysta wizualny i dźwiękowy, pedagog, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego sztuka ma charakter filozoficzno-społeczny, wywodzący się z ducha i praktyk kontrkultury. Realizacje Wasilewskiego prezentowane były w Polsce i za granicą; był zapraszany na liczne rezydencje. Prace artysty znajdują się w kolekcjach w wielu krajach na świecie. Współautor instalacji Wolne Miasto Szczecin na fasadzie budynku TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Ekspozycję w TRAFO można oglądać do 4 czerwca 2023 r. Jej kuratorem jest Stanisław Ruksza; projekt koordynują Ada Kusiak i Anna Sienkiewicz. 

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA