Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Machiny śmierci na wystawie Ergonomia zagłady

Data publikacji: 04 lutego 2023 r. 10:39
Ostatnia aktualizacja: 06 lutego 2023 r. 13:42
Machiny śmierci na wystawie Ergonomia zagłady
Wystawa „Ergonomia zagłady” Fot. Trafostacja Sztuki  

W Trafostacji Sztuki w Szczecinie w weekend możemy obejrzeć wystawę pod hasłem „Ergonomia zagłady”. Trafostacja opisuje ją tak: „Projektowanie przedmiotów, budynków, maszyn wymaga odpowiedniego dostosowania koncepcji do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. Istotą ergonomii jest humanizacja warunków pracy człowieka, tak by mogła ona być wykonywana przy jak najniższym koszcie biologicznym jednostki i maksymalnym komforcie. Powstanie nazistowskich obozów zagłady było poprzedzone szeregiem badań i prac projektowych, których nadrzędnym celem było skonstruowanie spójnego systemu unicestwienia człowieka”.

Projektanci, architekci i inżynierowie różnych branż pracowali nad stworzeniem jak najbardziej „ergonomicznej” machiny śmierci, która mogłaby przeprowadzić zagładę tysięcy ludzi każdego dnia. Projektowanie baraków, komór gazowych czy krematoriów nie mogło odbyć się bez zaawansowanych analiz i konsultacji, a czynnik „efektywności” warunkujący kolejne sposoby mordowania ludzi był kluczowy dla hitlerowskiej maszyny zagłady. Holokaust był zbrodnią zaplanowaną w każdym szczególe, w ramach której obozy koncentracyjne funkcjonowały jak doskonale zorganizowane fabryki, ludzie likwidowani byli w sposób systematyczny, a logistyka transportów więźniów z terenów całej Europy przygotowywana była z największą pieczołowitością.

Wystawa zadaje pytania, czy fordyzacja śmierci jest możliwa we współczesnej cywilizacji, czy stworzone przez nas normy etyczne są wystarczające, by uchronić nas przed zagładą i jakie warunki muszą być spełnione, aby się ona powtórzyła? W szerszym kontekście pytania te dotyczą też moralnej różnicy pomiędzy zabijaniem ludzi a przemysłowym zabijaniem innych istot żywych.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Wystarczy
2023-02-06 21:05:21
Masz rację. Widziałem niedawno film jak to Izrael postanowił poprowadzić autostradę przez cmentarz palestyński i widok matki trzymającej się nagrobka syna, po którym ma za chwilę przejechać buldożer. Okropieństwo! A filmy pokazujące burzenie domów Palestyńczykom czy karczowanie ich gajów oliwnych? Okropieństwo! Mam nadzieję, że i te przykłady znalazły się na wystawie.
Wystarczy
2023-02-06 13:29:33
Spojrzeć na eksterminację Palestyńczyków przez Izrael by na pytanie "czy stworzone przez nas normy etyczne są wystarczające, by uchronić nas przed zagładą i jakie warunki muszą być spełnione, aby się ona powtórzyła?" Odpowiedź była negatywna... Doświadczenie zagłady przez Żydów nie powstrzymało ich przed zgotowaniem zagłady Palestyńczykom. Smutne że pokłosiem nazizmu i shoah jest eksterminacja Palestyńczyków - śmierć ma złote żniwa w Palestynie.
A najśmieszniejsze
2023-02-05 10:15:39
Że koncesjonowany przedstawiciel żydokomuny w czasie gospodarczego objazdu zachodniopomorskiej prowincji polin mówił że zabijanie Żydów nie ma charakteru wyjątkowego, że ludobójstwo ma długą tradycję i zagłada Żydów nie jest wyjątkowa.
Nie ma w Polsce
2023-02-04 20:46:35
Niemieckiej firmy która nie miałaby związków z nazistami i nie była beneficjentem nazistowskiego państwa prawa. Pod rozwagę Polaków.
Volkswagenizacja
2023-02-04 17:40:01
Padają tu słowa 'nazistowski', 'hitlerowski', 'fordyzacja?', brak jednoznacznego wskazania sprawczości niemieckiej. Tak, to niemiecka III Rzesza (Niemcy+Austria po Anschlussie) stoi za tym bestialstwem. Pojęcia obóz 'koncentracyjny' i 'zagłady' są użyte zamiennie, a nie były to jednostki tożsame. KL Lublin miał tylko jeden tor, nie był wydajny; zrobienie z tego gry jest bulwersujące, haniebne.
ryżyh
2023-02-04 16:25:20
FUR DEUCHLAND
Niezwykłe
2023-02-04 14:12:38
Jak nie wstydzicie się negować holokaustu... Autorowi wpisu polecam zapoznaniem się z oficjalną terminologią dotyczącą tematu. Wybielanie sprawców obraża pamięć ich ofiar. Poza tym to kwestia elementarnej ludzkiej przyzwoitości, mówił o tym Marian Turski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA