czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk
Data publikacji: 2017-09-20 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22 11:15
Wywietleń: 1565 293056

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro interweniuje u władz Egiptu ws. śmierci Magdaleny Żuk – dowiedziała się PAP. W liście do tamtejszego prokuratora generalnego, Ziobro wnosi o szybkie przekazanie dokumentacji na temat zmarłej Polki.

"Egipscy i polscy prokuratorzy są to winni rodzinie zmarłej Polki. Leży to także w interesie władz Egiptu z uwagi na duży międzynarodowy rozgłos nadany w mediach tej sprawie" – napisał Ziobro w liście.

Śledztwo w sprawie Żuk zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach w kwietniu w egipskim szpitalu prowadzi zarówno egipska, jak i polska prokuratura. Po interwencji Ziobry, polski prokurator i patomorfolog, zostali dopuszczeni do udziału w sekcji jej zwłok, ale nie dostali wyników badań.

"Jeszcze w maju 2017 r. polscy prokuratorzy zwrócili się do prokuratury egipskiej z wnioskiem o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej, a w szczególności o przekazanie pełnej dokumentacji wyników sekcji zwłok zmarłej, badań specjalistycznych, a także dokumentacji medycznej Magdaleny Żuk ze szpitali w Port Ghalib i w Hurghadzie. Ponawiane wielokrotnie prośby polskiej prokuratury o te materiały pozostają bez odpowiedzi ze strony prokuratury w Egipcie. Dokumentacja, o której przekazanie polska prokuratura wnioskuje w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, jest bardzo istotna, ponieważ warunkuje dalsze skuteczne prowadzenie śledztwa w Polsce" – zwraca uwagę Ziobro w liście.

"Mając na uwadze dobrą dotychczas współpracę egipsko-polską w sprawach karnych, uprzejmie proszę o podjęcie działań, których efektem będzie przekazanie do Polski w możliwie najkrótszym terminie wymienionej dokumentacji, dotyczącej zmarłej Magdaleny Żuk" – wnosi Ziobro. Powołuje się na deklaracje, które 10 maja złożył mu w rozmowie telefonicznej prokurator generalny Egiptu.

Polska prokuratura zgromadziła 10 tomów akt śledztwa, liczących po 200 stron i przesłuchała ponad 150 świadków. Ponadto – jak informowała Prokuratura Krajowa – "dokonano oględzin zabezpieczonych telefonów i laptopów, należących do Magdaleny Ż. i innych świadków, w tym jej partnera".

Pomimo przeprowadzenia sekcji zwłok w Egipcie, z udziałem przedstawicieli polskiej prokuratury, ponowną sekcję wykonano po sprowadzeniu ciała do Polski. Pobrano materiał biologiczny do badań histopatologicznych, genetycznych i toksykologicznych, który przekazano biegłym z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna.

"Zanim jednak biegli wydadzą kompleksową opinię, dotyczącą mechanizmu i przyczyn śmierci pokrzywdzonej, konieczne jest uzyskanie wszystkich dokumentów i protokołów z czynności przeprowadzonych na terenie Egiptu. Są one bowiem niezbędne biegłym do wydania kompleksowej opinii sądowo-lekarskiej" – pisała w komunikacie w połowie sierpnia Prokuratura Krajowa.

(pap)

Fot. Facebook

Komentarze

Dmuchac... juz na zimne
I niech ta Jej smierc, bedzie Powazna Przestroga dla innych... wybierajacych sie chocby na Wczasy - do Krajow Afrykanskich...!!
2017-09-22 10:59:20
Nie badzmy "Naiwni"
Chciec, domagac sie i rzadac - to My sobie w Polsce mozemy...??? U nich Rzadzi inny Swiat, inne Prawa i inne Zwyczaje... z ich Tradycjami polaczone i roznica wynosi kilkaset lat...!!!
2017-09-20 23:31:09
takie czasy
Szkoda dziewczyny, bo nikt nie zasługuje na śmierć w młodym wieku, ale ile takich naiwnych, głupiutkich, pustych dziewczątek, które lecą na kasę i myślą tylko o swoim wyglądzie wplątuje się w różne ciemne sprawy, a potem płacze. Najpierw imponuje im mięśniak z dyskoteki, potem jest szybkie dziecko, a potem jeszcze szybsze znalezienie ciamajdy, która będzie ją z przychówkiem utrzymywać - jakie to życiowe.
2017-09-20 20:08:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy