wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > KGP: Żadna z wersji ws. śmierci Polki nie jest potwierdzona

KGP: Żadna z wersji ws. śmierci Polki nie jest potwierdzona

KGP: Żadna z wersji ws. śmierci Polki nie jest potwierdzona
Data publikacji: 2017-05-11 10:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-14 00:15
Wywietleń: 705 253979

Żadna z wersji rozpatrywanych przez śledczych w sprawie śmierci Magdaleny Ż. nie podlega całkowitemu wykluczeniu, ale żadna z nich w stu procentach nie jest potwierdzona – mówił w czwartek (11 maja) komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Jak dodał, nie ma "informacji przełomowej".

– Policjanci wykonują szereg czynności operacyjnych, pozaprocesowych w tej sprawie. Są naprawdę bardzo zaangażowani. My zakładamy różne wersje. Większość z tych wersji zakłada działanie przestępcze na szkodę pani Magdaleny. Ale też zakładamy wersje, w których działania osób trzecich nie ma. Na ten moment żadna z tych wersji nie podlega całkowitemu wykluczeniu, ale żadna z nich w 100 procent nie jest potwierdzona. Wszystkie są równie prawdopodobne. Nie ma na ten moment informacji przełomowej, która pozwoliłaby na skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na jednej wersji – powiedział w TVN24 Szymczyk. Jak dodał, polska policja stara się uzyskać jak najwięcej informacji od kolegów z Egiptu.

– Na ten moment oceniamy tą współpracę jako profesjonalną i otrzymujemy te informacje od kolegów z Egiptu, na których nam zależy – powiedział. Jak zazaczył, "zależy nam na tych nagraniach, którymi dysponuje policja egipska".

– Ale też działamy tutaj, na terenie kraju. Zabezpieczyliśmy chociażby nagrania z monitoringu z portu lotniczego w podkatowickich Pyrzowicach, skąd startował samolot, który zabierał panią Magdę do Egiptu. Ustalamy osoby, które tym samolotem leciały, ustalamy osoby, które razem z panią Magdaleną wypoczywały na terenie Egiptu. Będziemy te osoby przesłuchiwali. Wracamy do okresu czasu sprzed wylotu z Polski naszej obywatelki – tłumaczył komendant. Nie wykluczył wyjazdu polskich policjantów do Egiptu. 

Szymczyk powiedział, że nie zna jeszcze wyników środowej sekcji zwłok Magdaleny Ż. Uczestniczył w niej prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, która wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia dokonania zabójstwa pani Magdaleny Ż. na terenie Egiptu. Zdaniem komendanta, sekcja zwłok pozwała na określenie tylko powstałych obrażeń mechanicznych.

– Z całą pewnością zostały też pobrane próbki do badań toksykologicznych, które z kolei są badaniami bardzo czasochłonnymi, więc końcowe efekty tej sekcji zwłok poznamy w późniejszym czasie – powiedział. W jego ocenie może to być "kwestia kilku tygodni".

W Polsce sprawę wyjaśnia specjalny zespół śledczy powołany przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze. Prowadzący śledztwo, w którym uczestniczą także funkcjonariusze służb specjalnych, wśród różnych wersji śledczych zakładają też, że mogło dojść do zabójstwa kobiety. Na prośbę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry prokurator generalny Egiptu Nabil Ahmed Sadek objął osobistym nadzorem postępowanie w sprawie śmierci Magdaleny Ż. Na środowej konferencji prasowej Ziobro mówił, że prokuratura podjęła czynności, by w razie konieczności powołać wspólny polsko-egipski zespół śledczy do wyjaśnienia sprawy Magdaleny Ż. Informował też wówczas, że rozmawiał z ambasadorem Polski w Egipcie, który miał zapewnić o pomocy w kontaktach z prokuraturą egipską. Ziobro podkreślił, że zgodnie z jedną z wersji rozpatrywanych przez śledczych, może chodzić o "szerszy proceder związany z handlem ludzi i czerpaniem korzyści z działalności związanej z zorganizowaną przestępczością", a taka działalność mogła dotyczyć nie tylko Magdaleny Ż.

– Wyjaśniane będą też inne wątki, które przy tej sprawie się pojawiły. Związane z podejrzeniami handlu kobiet, czerpaniu korzyści z wykorzystania kobiet dla celów seksualnych z użyciem przemocy, podstępu czy też środków chemicznych – powiedział. Dodał, że takie informacje pojawiają się w mediach społecznościowych i będą one weryfikowane.

* * *

Według wstępnych ustaleń 25 kwietnia 27-letnia Magdalena Ż. poleciała do kurortu Marsa-Alam w ramach wycieczki. Po dwóch dniach partnera kobiety, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie. Zaplanował jej wcześniejszy powrót do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta trafiła do szpitala. W tym samym czasie do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać ją do Polski. W szpitalu w niedzielę dowiedział się, że kobieta nie żyje. Zmarła w wyniku obrażeń wskutek upadku z pierwszego lub drugiego piętra szpitala, w którym przebywała uprzednio w Marsa-Alam. Rodzina Polki złożyła do Prokuratury Krajowej wniosek z prośbą o objęcie nadzorem śledztwa w tej sprawie.

(pap)

Fot. Facebook

Komentarze

kolejne fakty
Relacja niemieckich rezydentów: „ niemieccy rezydenci hotelu Al Nabaa, el Soghayer, KM31 Marsa Alam Road, Marsa Alam, Red Sea Governorate84712, poinformowali placówkę dyplomatyczną BRD w Kairze o niestandardowym zachowaniu pewnej części personelu oraz osób postronnych wobec polskiej wczasowiczki. Została ona w hotelowym barze zaproszona do towarzystwa z barmanem i dwoma innymi mężczyznami. Po około dwugodzinnym pobycie kobietę odprowadzono do prywatnego pokoju. Turyści z Niemiec zauważyli że w późnych godzinach nocnych po korytarzu przechadzali się mężczyźni widziani w barze z Polką. Istnieją nagrania wideo ze słabej jakości obrazem ale dobrze zachowanym dźwiękiem gdzie widać przemieszczenie dwu postaci do drzwi pokoju Polki a później dziwne nieartykułowane dźwięki. Gdy niemieckie małżeństwo Dieter S. i Else S. z aparatem rejestrującym zdarzenie udało się w kierunku drzwi i zapukało, odpowiedziała im cisza. Polscy sąsiedzi pokoju obok do którego pukano wyszli na zewnątrz i powiedzieli że młoda Polka podtrzymywana przez dwóch mężczyzn, powłócząc nogami udała się w nieznanym kierunku.”
2017-05-13 23:32:51
Pierwsze powazne sygnaly...
Sama przeciez mowila przez telefon, tak do chlopaka jak i do kolezanki ze: wsypuja mi cos do drinkow... ja juz stad nie wyjade / czy nie wydostane sie, proszac o Pomoc... i do tego "non-stop" krecilo sie wokol nie kilka Osob, uzywajac rozniez sily - itd...itp...!!! Patrz i wysluchaj Wolanie Magdaleny o Pomoc... na krotkich nagraniach na: www.youtube.com
2017-05-12 12:34:44
prawda
Co się stało w Egipcie z Magdą Żuk to jest wszystko na nagraniu rozmowy Markusa z Magdą - dziewczyna gestami i mową pokazała wszystko: była więziona, była zgwałcona ( na dobrych słuchawkach wyraźnie słychać "zgwałcono mnie"), była wożona od hotelu do hotelu w wiadomym celu i ten który jej zrobił krzywdę to "M" - czyli Mahmoud Khairy rezydent biura podróży! Teraz media polskojęzyczne próbują zrobić z niej wariatkę i oczyścić arabów oraz ich polskich kumpli! Wszystko w tym temacie!
2017-05-12 11:24:21
cii_sza
@() sam się głupolu zamieć pod dywan.
2017-05-11 17:49:54
[']
Może i naiwna, ale to nie jest powód, aby od razu ginąć. Jeżeli to prawda co piszą media o jej chłopaku i jego koledze, który poleciał za nią, to pewnie sprawa będzie zamieciona pod dywan.
2017-05-11 12:02:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy