Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Zakończono prace nad prezydenckim projektem o SN

Data publikacji: 30 listopada 2017 r. 23:12
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2017 r. 12:52
Zakończono prace nad prezydenckim projektem o SN
Głosowanie podczas posiedzenia komisji Fot. PAP/Marcin Obara  

Sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS zgłoszone do projektu. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu oraz przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Opracowane przez komisje projekty oceni teraz prezydent Andrzej Duda - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - To jeszcze nie zwieńczenie całego procesu.

Według PiS spełniono najważniejsze oczekiwania prezydenta - "w kształcie, który powinien go satysfakcjonować". Opozycja mówi o "położeniu ręki przez polityków na niezależnych sądach".

Po trzech dniach prac komisji, w czwartek o godz. 21.30, za pozytywnym zaopiniowaniem całości projektu prezydenta ws. SN, wraz z przyjętymi poprawkami PiS, opowiedziało się 13 posłów, a 5 było przeciw. Komisja odrzuciła wszystkie poprawki opozycji. Będą one ponowione jako wnioski mniejszości.

74-stronicowy projekt o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

- W drugim czytaniu oba projekty można jeszcze udoskonalić - powiedział na koniec czwartkowych obrad komisji Paweł Mucha, zaznaczając, że "nie ma praw doskonałych". - Prezydent dotrzymał słowa - dodał minister. Jak podkreślił, to "dobre projekty", "nie widzę <<końca demokracji>>" - zaznaczył.

- Projekty nie sprawią, że sądy będą pracować szybciej - ocenił z kolei Borys Budka (PO). Zapowiedział, że będzie apelował do prezydenta ws. ustawy o KRS o ponowne weto.

- Chcemy reformy sądownictwa, ale nie chcemy położenia ręki przez polityków na niezależnych sądach - oświadczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz(N).

- To nie ostatni etap reformy - zapowiedział szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS).

- Zwyciężyła demokracja - podsumowała Krystyna Pawłowicz (PiS).

(pap)

Na zdjęciu: Głosowanie podczas posiedzenia komisji 

Fot. PAP/Marcin Obara

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trohan
2017-12-03 12:52:10
Strażnik długopisu i nożyczek(do przecinania wstęg) stracił ducha i raczkiem, chyłkiem, boczkiem z podwiniętym ogonkiem, stulonymi uszkami, wziął nogi za pas i czmychnął gdzie pieprz rośnie.
niestety
2017-12-03 09:42:17
Kolejny krok władz polski w stronę komunizmu
@ A reszta
2017-12-02 10:42:30
A dlaczego nie leczysz swojej paranoi socjalistyczno-narodowy "prawaku" z PiS-u?
A reszte...
2017-12-01 00:27:41
Czas pokaze...! I dodatkowe pytanie do Calego Lewactwa...a dlaczego siedzieliscie Cicho i nie po-wolaliscie sie nawet na "najmniejsze veto" - przez byle 70 lat tj. 1945-2015 ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA