poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent przedstawił projekt reformy sądownictwa

Prezydent przedstawił projekt reformy sądownictwa

Prezydent przedstawił projekt reformy sądownictwa
Data publikacji: 2017-09-25 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-29 11:05
Wywietleń: 1722 293717

Przygotowany przeze mnie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się nim skrzywdzony - poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał na konferencji w Pałacu Prezydenckim, że dwa miesiące temu zdecydował o zawetowaniu dwóch ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Obiecałem wówczas, że przygotuję - w ramach uprawnień prezydenckich, prawa do inicjatywy ustawodawczej - prezydenckie projekty w tym zakresie, które będą usuwały i zmieniały te elementy, z którymi się nie zgodziłem. Jednym z tych elementów była ogromna władza prokuratora generalnego-ministra sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że "ta obietnica została zrealizowana". "Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć: to jest prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, gotowy, razem z uzasadnieniem, w pełni ukończony, który poza wskazanym elementem - tymi zmianami dotyczącymi prokuratora generalnego-ministra sprawiedliwości - wprowadza jedną, bardzo zasadnicza zmianę" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że w jego propozycji pojawiła się skarga nadzwyczajna, czyli - jak tłumaczył - "możliwość wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia", każdego sądu.

"Jeżeli ktoś czuje się skrzywdzony tym orzeczeniem, będzie mógł ubiegać się o wniesienie takiej skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego po to, żeby właśnie trudne sprawy ludzkie, tych którzy mają głębokie poczucie krzywdy na skutek orzeczeń polskich sądów mogły być załatwiane, mogły być jeszcze raz rozpoznane" - wskazał prezydent.

Jest to zmiana o "charakterze prospołecznym" - dodał. Jak przypomniał, obiecywał to w trakcie kampanii wyborczej.

"Skargi nadzwyczajne będą wnosili obywatele, ale będzie podmiot pośredni, tzn. one będą wnoszone przez cały szereg podmiotów m.in. Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, prawo wniesienia skargi będzie mieć dwudziestu senatorów, trzydziestu posłów, odpowiednio poprzez marszałka Sejmu i Senatu, dlatego, że do posłów i senatorów zgłaszają się skrzywdzeniu ludzie" - podkreślił prezydent. 

W moim projekcie ustawy o SN nie będzie, bo ja się z tym nie zgadzam, zapisu o przeniesieniu wszystkich sędziów SN w stan spoczynku - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaproponował, by sędziowie przechodzili w stan spoczynku po przekroczeniu 65. roku życia.

Prezentując w Pałacu Prezydenckim swe projekty ustaw ws reformy sądownictwa, Duda zaznaczył, że w przygotowanym przez niego projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym zmienia się - w stosunku do zapisów zawetowanej ustawy autorstwa PiS - m.in. "sposób przenoszenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego".

"Nie będzie takiej sytuacji, bo ja się z tym nie zgadzam, że wszyscy sędziowie SN jednego dnia są z Sądu de facto relegowani. To nie jest rozwiązanie, które ja, jako prezydent Rzeczypospolitej, mogłem zaakceptować" - powiedział.

"Proponuję rozwiązanie takie, jak we wszystkich sądach powszechnych zostało przyjęte, a mianowicie 65 lat i przejście w stan spoczynku - oczywiście z możliwością wystąpienia do prezydenta Rzeczypospolitej o to, aby orzekać dłużej, i prezydent Rzeczypospolitej, czyli ten, który powołuje sędziów, będzie decydował tutaj o tym, czy sędzia będzie mógł dłużej orzekać, czy nie" - dodał prezydent. Jak zaznaczył, na jego decyzję w takich sprawach będą wpływały m.in. czynniki obiektywne, związane ze "stanem zdrowia" czy "sprawnością" sędziego.

Anna Tustanowska (PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

chichot losu
Jaki kaczor taki Adrian i taki sam Zbynio z Antkiem. Kłócą się - kto ważniejszy.
2017-09-28 09:02:32
czy to patriota?
Adrian nie chce reformy sądownictwa, on chce by prawnicy mieli kase za balagan który jest, to po solodarnosciowemu, Adrian politycznie sie spdzedal prawnikom, czy dadza mu głosy? Adrian buduje sobie popularnosc polityczna a nie chce ulepszenia sądów
2017-09-28 06:46:30
Jarun
Słusznie zak zwrócił uwagę, że wszelkie spory dotyczą nie gospodarki, a stołków - na których prawnicy chcą dominować, bądź usadzić swoich. To naprawdę jest kłótnia w kaście prawników. Oczywiście są złośliwe uwagi, (oj ty, ty niedobry, a fe,) ale krzywdy sobie nie czynią. Co to, to nie ! Kruk krukowi...Szum medialny, wrzask w małpiarni - tyle warte są telewizyjne debaty polityków. .
2017-09-27 15:00:47
zak
Prawnik z prawnikami zawsze się dogada. Zawsze wiedziałem że jak prawnicy zostaną politykami to nic dobrego z tego nie wyjdzie. Kasta chce rządzić bo myślą ,że są uczonymi w piśmie. A pozostała część społeczeństwa to tępacy.
2017-09-27 12:23:31
Do... PO-nizszej redakcji
No to w takim razie - trzeba bedzie jeszcze bardziej zwiekszyc "Naklad"...!!
2017-09-27 11:47:33
redakcja
@"Ciagle cos"@ -my już panu dziekujemy, nie pisz, nie komentuj.
2017-09-26 08:48:02
Ciagle cos...
Ciekawe, a Kto teraz i to jeszcze za-Vetuje... ? Czyli: Odwolanie, Skarga, Skarga Nadzwyczajna... a i tak nie za wielu ze Spoleczenstwa "wygra" ? A jesli Sedzia jest/bedzie Kobieta, to tez bedzie musiala pracowac az do 65-ciu - czy bedzie mogla juz przy 60-tce ??
2017-09-26 01:17:04
smutne
no i wyszło na moje, że to pajac wystrugany przez prezesa, dobry na apele w sali gimnastycznej. Putin - to dopiero mąż stanu.
2017-09-25 21:56:46
Jarun
W projekcie prezydenckim nie ma mowy o reformie sądownictwa tylko, kto będzie wyznaczał sędziów. Prezydent chce mieć większą władzę ale na to nie pozwala mu konstytucja, więc dla własnych potrzeb chciałby ją zmienić. Ni też nie powiedział o procedurach w sądzie przyspieszające pracę, wydawania orzeczeń i wyroków. Jest mało poważny, niedojrzałym politykiem, jak zauważył to prezes Kaczyński. Zaprosił do rozmów na godz 16, o godz 12 ...sms-em. Kpina z urzędu. Tak to się na piwo umawia.
2017-09-25 13:23:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy