czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Warunki brzegowe prezydenta

Warunki brzegowe prezydenta

Warunki brzegowe prezydenta
Data publikacji: 2017-10-06 21:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 19:46
Wywietleń: 986 295448

Prezydent Andrzej Duda, w czasie rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, powtórzył że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Spotkanie prezydenta z prezesem PiS zakończyło się ok. godz. 19., trwało dwie godziny i dotyczyło m.in. prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

- Prezydent powtórzył, że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, są znane i dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, wyboru KRS - rzeczy, o których pan prezydent wielokrotnie dotąd mówił - powiedział Łapiński dziennikarzom.

Pytany, czy to oznacza, że prezydent w sprawie wyboru członków KRS podtrzymuje swój pomysł "jeden poseł, jeden głos", Łapiński powiedział, że Andrzej Duda "nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej".

Na pytanie, czy PiS i prezydent ws. sądów mówią jednym głosem i, czy jest między nimi porozumienie, rzecznik prezydenta dodał, że jeśli klub PiS chce zgłosić poprawki, "to bardzo dobrze", że wcześniej przedstawia je prezydentowi. "To jest bardzo dobry kierunek współpracy" - ocenił.

Dopytywany, kiedy zostaną przedstawione prezydentowi, powiedział, że "na pewno przed tym, kiedy będą procedowane w Sejmie". - To zależy od Prawa i Sprawiedliwości. Należy się spodziewać ich w ciągu kilku dni, ale na pewno przed tym, jak ustawy będą procedowane w Sejmie - dodał.

Rzecznika prezydenta pytano też o atmosferę spotkania. Powiedział, że nie uczestniczył w tym spotkaniu, więc tego nie wie; za to został poinformowany, że oprócz ustaw na spotkaniu omawiano też kwestie, które były stawiane na kierownictwie partii, nie tylko kwestie ustaw, ale też inne bieżące kwestie polityczne. 

- PiS poszedł na ogromne ustępstwa, jeśli chodzi o prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS; piątkowa rozmowa dobrze wróży, wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. -Prawo i Sprawiedliwości poszło na ogromne ustępstwa jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości. Zgodziliśmy się na wybór członków KRS 3/5 głosów, na wyeliminowanie roli ministra sprawiedliwości, na to że KRS będzie wybierany ponadpartyjnie - dodała. Zaznaczyła jednocześnie, że PiS "z całą pewnością będzie panu prezydentowi przedstawiać poprawki do projektów". Dopytywana, kiedy Prawo i Sprawiedliwości może je zgłosić, odparła, że w najbliższym czasie.

- Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia. Ta rozmowa dobrze wróży przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS. Podkreśliła, że "ma nadzieję, iż do porozumienia związanego z reformą wymiaru sprawiedliwości dojdzie".

(PAP)

Na zdjęciu: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze w Warszawie.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

Jarun
Skąd oni tych rzeczników ponabierali. Mazurek zachowuje się tak jakby miała za chwilę paść z wrażenia. Widać, że udzielanie wywiadów ją męczy. Najchętniej dałaby dyla, a ci dziennikarze męczą ją durnymi pytaniami. Zamiast satysfakcji z udzielania wywiadu, to kobieta cierpi, bo nie zna odpowiedzi. "Wykuje" kilka zdań i tylko tego się trzyma. Poprzedni rzecznik prezydenta miał klasę, a ten wygląda na pacana który dobrze się bawi. I czego on się ciągle uśmiecha, niczym Antek Policmajster.
2017-10-07 21:27:22
Rada
Prezydencie Duda, ani kroku w tył, jeśli chcesz jeszcze coś znaczyć w polityce
2017-10-06 23:54:29
Hmm
Czyli to... co jest Bardzo Wazne dla dalszej dobrej przyszlosc RP... roz-ciag-nie-to w czasie ! Pytanie tylko - a na ile lat... ??
2017-10-06 23:42:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy