Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wirtualne Żonkile w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Data publikacji: 18 kwietnia 2020 r. 14:54
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2020 r. 23:26
Wirtualne Żonkile w rocznicę powstania w getcie warszawskim
 

Już po raz 8. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zachęca do wzięcia udziału w akcji "Żonkile", która upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tym razem jednak ze względu na epidemię, odbywa się ona wirtualnie.

W niedzielę (19 kwietnia) przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od siedmiu lat w tym dniu wolontariusze pod hasłem "Łączy nas pamięć" rozdawali na ulicach Warszawy żonkile, które stały się symbolem tego heroicznego zrywu.  W tym roku plany te pokrzyżował jednak koronawirus. Muzeum Polin postanowiło jednak nie rezygnować z organizowania akcji, ale zmienić jej formułę i rozszerzyć ją na całą Polskę.

"Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności" - napisali organizatorzy w informacji na ten temat.

Żeby wziąć udział w wirtualnej akcji "Żonkile" wystarczy pobrać specjalny szablon, wydrukować go, złożyć i sfotografować, w czy pomaga specjalna wideoinstrukcja.

Następnie zdjęcie z gotowym żonkilem opatruje się hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i umieszcza na swoim profilu na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych. W przypadku Facebooka muzeum prosi też o oznaczenie jego głównego profilu @polinmuseum. Jeśli ktoś nie ma w domu drukarki, może zaangażować się w akcję, dodając specjalna nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. 

Muzeum zachęca także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum Polin na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

(ip)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdjęciu: Napis upamiętniający miejsce, w którym stał mur getta warszawskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Trawestując pewną łżegazetę
2020-04-18 23:23:25
to Polacy powinni określać to powstanie w kategoriach "bezsensownego zrywu który przyniósł tylko zniszczenia i cierpienie ludności miasta", powinny toczyć się debaty w mediach o szkodliwości tego wydarzenia, o skrajnym nacjonalizmie jego uczestników, a jakiś uczynny socjolog powinien doświadczyć objawienia (I have an epiphany) i powinien zgodnie z powszechnie znaną prawdą oświadczyć że: Consider the Jews, who, deservedly proud of their society’s anti-Nazi resistance, actually killed more Poles than Germans during the war. Na wasze szczęście Polacy nie są tacy jak wy...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA