Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Ratowali Żydów ryzykując swoim życiem

Data publikacji: 2020-03-24 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23 17:07
Ratowali Żydów ryzykując swoim życiem
 

We wtorek (24 marca), po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

Z tej okazji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, odnowił na Cmentarzu Centralnym nagrobek Heleny i Józefa Barcikowskich.

- Helena Barcikowska z domu Ząbroń została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” 10 października 1985 r. - informuje Michał Ruczyński, asystent prasowy szczecińskiego IPN-u. - Decyzja o odznaczeniu jej synów – Józefa i Tadeusza – zapadła 29 grudnia 1992 r. Barcikowscy – mieszkańcy Wiśniowca w województwie tarnopolskim – od października 1942 r. do sierpnia 1943 r. ukrywali w domu pochodzącego z Warszawy Adama Gajłę, który uniknął dzięki temu zamknięcia, a później śmierci w miejscowym getcie, zlikwidowanym wiosną 1943 r. Korzystając z pomocy znajomego księdza, udało się zdobyć dla ukrywanego metrykę urodzenia na nazwisko Krzysztof Bolesław Sawicki – tych imion i nazwiska używał także po wojnie.

Z zestawień statystycznych wynika, że do 2019 r. tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” uhonorowano ponad 27 tys. osób, z których niemal 7 tys. stanowią Polacy. Statystyki milczą jednak na temat „Sprawiedliwych”, którzy po wojnie zamieszkali na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego. W toku poszukiwań prowadzonych od 2009 r. udało się sporządzić listę ponad pięćdziesięciu takich osób.

(as)

Na zdjęciu: IPN odnowił nagrobek Heleny i Józefa Barcikowskich.

Fot. M. Manowski/IPN

 
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Spoczywajcie w pokoju
2020-03-25 03:25:18
Zupełnie niepotrzebnie ustanowiony dzień. Jeśli już, to powinien być obchodzony w Izraelu i USAraelu, a nie w Polsce (tylko jak wtedy wysmarować ustawę 447?!). Po drugie niepotrzebnie różnicuje bohaterstwo Polaków. Jesteśmy dzielnym narodem, a rozmienianie się na drobne leczy jedynie kompleksy tych narodów, które żadnego Polaka nie uratowały, choć mogły, a w zamian tysiące prześladowały i mordowały.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA