Czwartek 06 października 2022r. 
REKLAMA

Wątpliwości komisji weneckiej

Data publikacji: 2016-03-15 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-15 22:30
Wątpliwości komisji weneckiej
 

W nowelizacji ustawy o policji nie ma żadnych niestandardowych rozwiązań; nie odbiegają one od rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej - powiedział PAP sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik, komentując decyzję Komisji Weneckiej, która w czerwcu zajmie się tymi zmianami.

Rzecznik Rady Europy poinformował PAP, że na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 10 i 11 czerwca Komisja Wenecka zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o policji. Delegacja Komisji przyjedzie wcześniej do Polski. Komisja zajmie się analizowaniem polskiej ustawy trzy miesiące po zbadaniu kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej weszły w Polsce w życie 7 lutego. Strona rządowa wielokrotnie wskazywała, że gdyby nowela nie weszła w życie 7 lutego, służby nie miałyby podstaw do wielu działań. 6 lutego wszedł bowiem w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. - zakwestionowane wtedy przepisy przestały obowiązywać.

Nowelę, przygotowaną przez posłów PiS, Sejm uchwalił 15 stycznia. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego.

Nowelizację zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Skrytykowały ją: opozycja, a także GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, NRA, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych - chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy email itp.).

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Obszar jej działań obejmuje trzy dziedziny: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, wymiar sprawiedliwości w wymiarze zwykłym i konstytucyjnym oraz prawo wyborcze, referendalne i dotyczące partii politycznych. Stały sekretariat znajduje się w Strasburgu, jednak sesje plenarne odbywają się w Wenecji.

Komisja Wenecka opiniuje projekty ustaw oraz przyjęte ustawy i ocenia, czy odpowiadają one standardom państwa prawa. Organ zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Opinie Komisji nie są wiążące. (pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan
2016-03-15 22:03:29
Panie Wąsik, jeśli wszystko jest OK, to nie macie się czego obawiać (jak stwierdził klasyk). A jeśli nie jest OK, to i tak to olejecie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA