czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Wątpliwości komisji weneckiej

Wątpliwości komisji weneckiej

Wątpliwości komisji weneckiej
Data publikacji: 2016-03-15 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-15 22:30
Wywietleń: 1508 123579

W nowelizacji ustawy o policji nie ma żadnych niestandardowych rozwiązań; nie odbiegają one od rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej - powiedział PAP sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik, komentując decyzję Komisji Weneckiej, która w czerwcu zajmie się tymi zmianami.

Rzecznik Rady Europy poinformował PAP, że na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 10 i 11 czerwca Komisja Wenecka zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o policji. Delegacja Komisji przyjedzie wcześniej do Polski. Komisja zajmie się analizowaniem polskiej ustawy trzy miesiące po zbadaniu kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej weszły w Polsce w życie 7 lutego. Strona rządowa wielokrotnie wskazywała, że gdyby nowela nie weszła w życie 7 lutego, służby nie miałyby podstaw do wielu działań. 6 lutego wszedł bowiem w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. - zakwestionowane wtedy przepisy przestały obowiązywać.

Nowelę, przygotowaną przez posłów PiS, Sejm uchwalił 15 stycznia. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego.

Nowelizację zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Skrytykowały ją: opozycja, a także GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, NRA, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych - chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy email itp.).

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Obszar jej działań obejmuje trzy dziedziny: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, wymiar sprawiedliwości w wymiarze zwykłym i konstytucyjnym oraz prawo wyborcze, referendalne i dotyczące partii politycznych. Stały sekretariat znajduje się w Strasburgu, jednak sesje plenarne odbywają się w Wenecji.

Komisja Wenecka opiniuje projekty ustaw oraz przyjęte ustawy i ocenia, czy odpowiadają one standardom państwa prawa. Organ zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Opinie Komisji nie są wiążące. (pap)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Jan
Panie Wąsik, jeśli wszystko jest OK, to nie macie się czego obawiać (jak stwierdził klasyk). A jeśli nie jest OK, to i tak to olejecie.
2016-03-15 22:03:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie