Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Tusk stawi się na przesłuchaniu w prokuraturze

Data publikacji: 30 marca 2017 r. 13:07
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia 2017 r. 08:04
Tusk stawi się na przesłuchaniu w prokuraturze
 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek – potwierdził jego rzecznik Preben Aamann.

Chodzi o śledztwo przeciw byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB. Poprzednia data przesłuchania wyznaczona była na 15 marca 2017 r. Tusk nie mógł wówczas stawić się w prokuraturze ze względu na udział w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie prezentował eurodeputowanym informację na temat szczytu UE z 9 i 10 marca.

W środę (29 marca) o wyznaczeniu nowej daty przesłuchania Tuska na 19 kwietnia jako pierwsza poinformowała nieoficjalnie TVN24. PAP udało się w czwartek nieoficjalnie potwierdzić, że taka data została wyznaczona. Pytany o to rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Michał Dziekański nie chciał jednak sprawy komentować.

* * *

Śledztwo prowadzi wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Przedmiotem śledztwa, w toku którego Tusk ma być przesłuchany jako świadek, jest "przekroczenie uprawnień przez członków kierownictwa SKW, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów", co stanowi przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to do trzech lat więzienia. 

W grudniu 2016 roku ujawniono, że w tym śledztwie postawiono zarzuty byłym szefom SKW Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi. Zarzuty dotyczą zdarzeń z lat 2010-2013. "Zawarta w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej, umowa o współpracy między SKW i FSB dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. A takim zagrożeniem dla FSB były m.in. działania podejmowane przez Amerykanów oraz NATO. Na celowniku SKW znalazł się prok. Marek Pasionek, który był jednym z prokuratorów nadzorujących śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej" – pisała w grudniu "Gazeta Polska Codziennie". Art. 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z "właściwymi organami i służbami innych państw" może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.

Z kolei TVN i "Gazeta Wyborcza" informowały, że chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego, dla którego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. "Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu" – podała TVN, powołując się na rozmówców ze służb.

(pap)

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nietykalni... bo z "Kopalni"
2017-04-01 23:56:25
Hmm... a dlaczego porobili Sobie czy "jak co do czego"... to powoluja sie na Immunitety !!
do @ Bezsens
2017-04-01 10:26:13
- wytłumacz to tym, którzy przewieźli się na "Amber Gold".Czy jest bezsensem poznać mechanizm na przewał.
Bezsens
2017-03-31 06:37:03
Moim zdaniem to jest bez sensu. Nie mogą przeboleć ponownego wyboru Tuska w Europie to wymyślają problemy. Bezsens kompletny.
Nie pewnego,
2017-03-31 00:07:12
I kto wie, czy Jego Ekscelencji znow w tym czasie "cos" nie wypadnie...?
PO takim czasie...
2017-03-30 22:59:26
Zapewne o niczym nie bedzie wiedzial i nic nie bedzie juz mogl Sobie przypomniec... ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA