sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Waszczykowski: Głosowanie ws. Tuska zostało sfałszowane

Waszczykowski: Głosowanie ws. Tuska zostało sfałszowane

Waszczykowski: Głosowanie ws. Tuska zostało sfałszowane
Data publikacji: 2017-03-27 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-28 20:07
Wywietleń: 2299 228417

– Są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, że można by wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej zakwestionować. Natomiast nie ma oczywiście żadnych politycznych decyzji w tej sprawie – podkreślił w poniedziałek (27 marca) szef MSZ Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o swoją wcześniejszą wypowiedź w TVN24, w której stwierdził, że MSZ ma ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. Waszczykowski był pytany, kto dopuścił się sfałszowania wyboru Tuska i jakie kroki ewentualnie rząd w tej sprawie rozważa. Szef MSZ podkreślił, że w TVN24 nawiązywał do wypowiedzi w tygodniku "Do rzeczy" prof. Jacka Czaputowicza, który – jak podkreślił – odnosił się do jednego z artykułów Traktatu o funkcjonowaniu UE, zgodnie, z którym, gdyby go zastosowano, to wybór powinien wyglądać inaczej.

– Są więc takie ekspertyzy. Oczywiście nie ma żadnych politycznych decyzji, aby z tych ekspertyz skorzystać. Natomiast one funkcjonują. Naukowcy przekonują nas, że ten wybór był niewłaściwy – podkreślił minister. – Faktycznie, jeśli się spojrzy na decyzję Rady Europejskiej, to takie formalne głosowanie się nie odbyło. Dlatego, że prezydencja maltańska po pierwsze – nie dopuściła kandydata polskiego, który był formalnie zgłoszony (Jacka Saryusz-Wolskiego) i zastosowano tutaj odmienną procedurę. Uznała, że dopuszczenie kandydata polskiego może nastąpić tylko w drodze konsensu, a dopuściła innego, który nie został dopuszczony poprzez konsens, a próbowano zastosować większościowe głosowanie.

Jak podkreślił takiego głosowania też nie było.

– Zapytano, kto jest przeciw tej kandydaturze i oczywiście zgłosiła się pani premier. Natomiast już dalszych pytań, dalszej procedury głosowania nie zastosowano. Czyli nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu – podkreślił. – Stąd też tłumaczenie często przez opozycję, że Polska została przegłosowana 27:1 jest niewłaściwe, bo tak naprawdę takie głosowanie się nie odbyło. Więc do tego się odnosiłem, iż mamy zastrzeżenia do tej procedury. Jak powiedziałem, są wypowiedzi naukowców, znawców prawa europejskiego, którzy twierdzą, że można by to zakwestionować. Natomiast nie ma oczywiście żadnych politycznych decyzji w tej sprawie. Uważamy, że rzeczywiście kwestia Tuska jest kwestią z politycznego punktu widzenia Polski drugo, czy trzeciorzędną. Należy walczyć o swoje prawa, o swoje stanowisko w UE.

PO chce ujawnienia tych ekspertyz, które wskazują na fałszerstwo przy reelekcji Tuska na szefa RE. Oczekują ponadto, że Waszczykowski zostanie zdymisjonowany, jeśli okaże się, że jego słowa nie mają oparcia w prawie.

(pap)

Na zdjęciu: Szef MSZ Witold Waszczykowski

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

annamaria
proponuję posłuchać dzisiejszej wypowiedzi profesora Balcerowicza !!! i wszystko na ten temat !!!
2017-03-28 19:48:35
Kalafior
Duda gratuluje Tuskowi, a Waszczykowski mówi, że wybory sfałszowane. Paranoia totalna. Niby Kaczyński trzyma rękę na pulsie, ale niektórzy robią co chcą (Waszczykowski, Macierewicz/Misiewicz, Szyszko itd.)
2017-03-28 19:37:49
legionista
Waszczykowski to jeden z Apostolow Dobrej Zmiany,jak na razie jak Polska byla krajem drugiej kategorii w UE od czasu akcesji,tak i dalej jest - nic sie nie zmienilo poza propaganda Władzy - co bedzie dalej? Czy Somossiera ? Waterlo? Kto będzie Cesarzem a kto Józefiną?
2017-03-28 17:06:32
MM
"po czasie"@ -masz pomroczność i bełkotliwą mowę. Daj se obroku :-)
2017-03-28 14:38:44
makrela
NIEMIECKIE OBOZY ŚMIERCI
2017-03-28 12:47:59
po czasie...
Do ponizszych 3 komentarzy... szkoda ze choc 1-en a was, nie zalapal sie juz do poprzedniego 8 letniego Rzadu - jak jestescie rzekomo az "tacy Kumaci" i to jeszcze w sprawach UE ? Jak mozna bylo reklamowac bedy... nim one jeszcze nie powstaly ??
2017-03-28 12:34:33
obywatel RP
kiedy ten pajac przestanie ośmieszać Polskę ??
2017-03-27 23:04:42
Ciemnota
Viva San Escobar i mgla Smolenska, mam nadzieje ze z tym Escobarem to nie chodzilo o handlarza narkotykow
2017-03-27 17:59:04
Jarun
Tyle lat w plityce i dyplomacji a tępy ten Wszczykowski i popełnia błędy jakby był niedorozwiniętym (niedouczonym) nowicjuszem. Wiadomo, że Polska nie odgrywa w Unii żadnej znaczącej roli i mało ma do powiedzenia. Trzeba było o procedurach gęgać przed wyborem Tuska a nie po. A propos PO znowu idioci będą chcieli odwołać ministra i znowu nici z tego. Robią to "dla oka" czy dla jaj ? Tak czy siak -Schetyna durak.
2017-03-27 15:13:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy