poniedziałek, 15 października 2018.
Strona główna > Kraj > Co Macierewicz zarzuca Tuskowi?

Co Macierewicz zarzuca Tuskowi?

Co Macierewicz zarzuca Tuskowi?
Data publikacji: 2017-03-21 14:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-23 21:34
Wywietleń: 633 225647

Brak gwarancji udziału polskich przedstawicieli we wszystkich czynnościach na miejscu katastrofy smoleńskiej oraz na niewyegzekwowanie zwrotu wraku Tu-154M – to zaniechania, jakie podnosi szef MON Antoni Macierewicz w zawiadomieniu do prokuratury na byłego premiera Donalda Tuska.

PAP udało się poznać treść zawiadomienia, jakie minister obrony skierował w sprawie podejrzenia zdrady dyplomatycznej (art. 129 Kodeksu karnego) w związku z wyjaśnianiem okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, w poniedziałek wpłynęło ono do departamentu wojskowego PK. Szef MON zawiadamia "o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez Donalda Tuska", który będąc premierem "nie dopełnił ciążących na nim obowiązków". Macierewicz wymienia kilka przykładów, m.in. zgodę na zastosowanie do badania katastrofy smoleńskiej załącznika nr 13 konwencji chicagowskiej, co zdaniem szefa MON uniemożliwiło pełny udział strony polskiej w badaniu przyczyn. Według szefa MON Tusk, "mając możliwość i obowiązek jako premier RP przewidzieć, że w danych okolicznościach naraża na szkodę interes RP" oraz działając wbrew porozumieniu ministrów obrony Polski i Rosji z 1993 r. ws. zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych, "zawarł umowę, godząc się na zastosowanie Załącznika 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym", czyli konwencji chicagowskiej. Właśnie to miało uniemożliwić pełny udział strony polskiej w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według ministra obrony wedle obowiązującego prawa istniała konieczność zastosowania polsko-rosyjskiego porozumienia z 1993 r.

Zdaniem Macierewicza Tusk także "zaniechał poczynienia w umowie uzgodnień ze stroną rosyjską co do zagwarantowania udziału przedstawicieli RP we wszystkich czynnościach badawczych prowadzonych na miejscu badania, w konsekwencji czego, prowadzenie tych czynności strona rosyjska rozpoczęła bez udziału przedstawicieli RP, a następnie prowadziła je ograniczając bądź uniemożliwiając udział w nich przedstawicieli RP".

Kolejny zarzut dotyczy zaniechania podjęcia czynności zmierzających do wyegzekwowania zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M "oraz jego fragmentów, rejestratorów i urządzeń pokładowych, a także pochodzących z nich nośników danych. Tym samym Tusk według Macierewicza miał działać na szkodę państwa i narażać na szwank interes obywateli, w tym rodzin ofiar katastrofy, a także polski interes "polityczny związany z pozycją i wiarygodnością w stosunkach międzynarodowych" oraz interes związany z przeprowadzeniem prawidłowego badania katastrofy smoleńskiej, ustaleniem jej przyczyn i wypracowaniem zaleceń profilaktycznych na przyszłość. Zdaniem szefa MON jest to przestępstwo opisane w art. 129 Kodeksu karnego, przewidującym karę do 10 lat więzienia dla osoby, która w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

"Podejrzenie popełnienia przestępstwa jest uzasadnione. Prezes Rady Ministrów jest osobą upoważnioną do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa, w tym przypadku z Federacją Rosyjską" – napisał Macierewicz w uzasadnieniu zawiadomienia. Jego zdaniem Tusk zaniechał również uzgodnień w celu zagwarantowania wydania stronie polskiej kluczowego dowodu, czyli wraku Tu-154M oraz oryginałów rejestratorów i urządzeń pokładowych. Tusk – napisał Macierewicz – "nie wyegzekwował deklaracji składanych przez Prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa w grudniu 2010 r. gwarantujących przekazanie wraku stronie polskiej do dnia 10 kwietnia 2011 r.".

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Jarun
A to, że Maciarewicz wyrzuca tych "przebierańców" w generalskich mundurkach - to dobrze robi. Właśnie oglądałem takiego harcerzyka jak wypłakiwał się chyba w TVN. Je...chać ich ! Ganiać to tałatajstwo. To nie żołnierze - to wymoczki.
2017-03-23 21:19:47
Pikuś
Wawrzek, poproś o pilne opublikowanie rozmowy przez telefon satelitarny pomiędzy Jarkiem i Lechem jeszcze w trakcie lotu do Smoleńska. Wówczas radykalnie zmienisz zdanie w kwestii winnych katastrofy. A. twój wyidealizowany obraz Macierewicza rozpadnie się.
2017-03-22 20:45:05
zak
Merkel powołała Tuska na przewodniczącego PE bo działa na jej polecenia i wykonuje bez gadania jej polecenia. I za to Tusk powinien odpowiedzieć prawnie. Merkel wiedziała o ty i go chroni. Przeciwnicy Macierewicza wkładają mu w usta jakieś niestworzone historie. Gdyby ruskie nic nie kombinowali to by juz dawno oddali wrak. Wiedza to dzieci w szkole podstawowej tylko chorzy z nienawisci antypisowcy brną w szleństwo i nie widzą rzeczywistości. Ale choroba antypolska widać nie jest uleczalna
2017-03-22 19:51:15
LEX
Na raka i głupotę jeszcze lekarstwa nie wynaleziono.
2017-03-22 16:46:26
Jarun
Rok czasu a Maciarewicz nie powiedział jednego, mądrego zdania. Ośmiesza swymi wypowiedziami nie tylko polską Armię i stanowisko jakie zajmuje ale i cały kraj, np. Rosjanie kupili za 1 dolca lotniskowce od Egiptu a ci od Francji. Poza wywalaniem generałów i swym Miśkiem niczym nie zabłysnął. Kaczor z Antkiem wrzeszczeli: jak dojdziemy do władzy to Tusk będzie "siedział" ! Dlaczego do tej pory żadnego zarzutu nie postawiono Donaldowi? Ty Wawrzek jesteś naiwny jak dziecko w piaskownicy. Pisiory nic nie mają na Tuska i mogą mu nafiukać. Przypomnę, że w III RP nikogo z przywódców nie ukarano. A te medialne wojenki to karma dla motłochu.
2017-03-22 10:16:13
klim
Osoba chora psychicznie nie popelnia przestepstwa
2017-03-22 06:52:15
Czas Pokaze...
A moze nie potrafil... czy nie byl w stanie... lub jeszcze cos podobnego... ???
2017-03-21 23:21:45
Wawrzek
Ludzie dlaczego atakujecie człowieka, który chce wyjaśnić przyczyny tak potwornej katastrofy?. Czy naprawdę wierzycie, że Piloci byli samobójcami? A może poczynilibyście starania o uzyskanie nagrania rozmowy Putin-Tusk na Molo w Sopocie? nie chcę wierzyć, że Wywiady nie mają tego nagrania przy dzisiejszej technice. Dziwne były te żółwiki w Smoleńsku. W żadnej wojnie nie zginął cały Sztab Generalny Wojska Polskiego a i innych Armii również. Pułk Lotniczy przecież Wojskowy, nadzorowany i podległy Ministrowi Obrony. To nieprawda, że nie było zasad podróżowania jednoczesnego ludzi pełniących najwyższe funkcje w Państwie. A ta atmosfera wytworzona przez Media(czyje), że "może gdzieś poleci i spadnie i wszystko się zmieni" i można by tak wiele ośmieszano nie tylko grupę ośmieszano nas wszystkich i nadal się to robi bo podobno Unia tak chce. Kpina.
2017-03-21 22:45:35
to jest chory człowiek
Kaczyński robi dużą krzywdę Macierewiczowi ponieważ pogłębia jego paranoję. On powinien być w szpitalu
2017-03-21 19:56:10
zed
Minister pajacuje
2017-03-21 18:59:29
Jarun
Maciarewicz czuje, że kartą smoleńską już dłużej nie możne grać...trzeba przedstawić fakty - a tych nie ma. Ponad rok rządów "jedynych prawdziwych patriotów" i nic z udowadniania, że był to zamach. Teraz chcąc odwrócić uwagę od zwolnienia "dziewczyny - miśka" serwuje kolejną "kaczkę" -czepiają się Ryżego. Revenons a nos mutons. Maciarewicz zrobił karierę w PiS-ie opierając się na emocjach, a nie na faktach. Przed wyborami prezes Jarosław "schował Antoniego" by swym głupawym uśmieszkiem nie drażnił ludzi. Naszemu "narciarzowi" chyba puszczają nerwy i nie dziwota, jak wszyscy go olewają. Historia wsadziła go na kobyłę a on przyzwyczajony do bujania się na koniku na biegunach.
2017-03-21 16:45:51
pytam
Czy Pan Macierewicz ma świadomość że zgodnie z Art 234 i 238 Kodeksu karnego popełnia właśnie przestępstwo ?
2017-03-21 16:36:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Pokaz laserowy
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy