Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Szef MON: od rana w pełnej gotowości są wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce

Data publikacji: 07 lutego 2024 r. 12:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lutego 2024 r. 23:48
Szef MON: od rana w pełnej gotowości są wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce
Fot. PAP/Albert Zawada  

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że od rana w związku ze zmasowanym atakiem rakietowym na Ukrainę w pełnej gotowości są wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce. Dodał, że poderwane zostały m.in. polskie i sojusznicze samoloty F-16.

Rosja przeprowadziła w środę rano zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, atakując pociskami manewrującymi, odpalanymi z samolotów. Na terytorium całego kraju ogłoszono alarm powietrzny. Jeden z pocisków leciał w stronę granicy z Polską. Szef lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki poinformował później, że rosyjska rakieta, która leciała w stronę Polski, zmieniła kurs i poleciała w kierunku Lwowa.

Kosiniak-Kamysz w środę rano w Radiu ZET odnosząc się do tej informacji, powiedział, że od wczesnych godzin porannych trwa atak rakietowy na Ukrainę, gdzie ogłoszony jest alarm powietrzny na terytorium całego kraju. "To niestety powtarza się cyklicznie" - dodał.

"Coraz częściej, raz w tygodniu, raz na dziesięć dni te ataki są zmasowane. Większość rakiet leci w kierunku zachodnim, więc w kierunku Polski. One są oczywiście manewrujące, z celem wyznaczonym na terytorium Ukrainy, ale dzisiaj pod rana w pełnej gotowości są wszystkie systemy bezpieczeństwa w Polsce" - powiedział.

Wicepremier, szef MON zaznaczył, że tego typu ataki "od końca zeszłego roku powtarzają się coraz częściej". Pytany co to oznacza odpowiedział, że Rosja jest przygotowana do powtarzania zmasowanych ataków ponieważ "odrobiła straty, które poniosła na początku wojny". "Przestawiła produkcję na tryb wojenny, ma sojuszników, takich jak Korea Północna, którzy dostarczają im bardzo dużo amunicji i sprzętu wojskowego" - stwierdził.

Pytany o to, jak wyglądają polskie procedury, na wypadek takiego ataku (na Ukrainę) odpowiedział, że jest pełen algorytm postępowania, w ramach którego podrywane są np. polskie i sojusznicze samoloty F-16, a także uruchamiane są "wszystkie systemy obrony rakietowej, przeciwpowietrznej". "Jest cały algorytm postępowania opisany na wypadek takiej sytuacji" - dodał.

"Ustaliliśmy system komunikacji, tutaj nastąpiła zmiana. Informujemy zawsze społeczeństwo o tych działaniach, odpowiedzialne za to informowanie jest dowództwo operacyjne, ponieważ słychać latające polskie samoloty, co może budzić określony niepokój, dlatego potrzebna jest rzetelna informacja w tej sprawie" - wyjaśnił.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w środę rano o uruchomieniu wszystkich niezbędnych procedury dla zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni, i że w powietrzu są polskie i sojusznicze statki powietrzne.

"Informujemy, że obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi na terytorium Ukrainy. Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację" - podało w środę rano Dowództwo Operacyjne we wpisie na portalu X.

W następnym komunikacie Dowództwo Operacyjne poinformowało, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie par dyżurnych polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej zostało zakończone. Uruchomione środki powróciły do swoich baz i standardowej działalności operacyjnej".

 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Zabawny
2024-02-11 23:03:41
Ten tygrysek to lepiej by się ogolił bo z tą brodą wygląda jak dziaders. Jak ten "wybitny znawca" wojskowości uwali kontrakty z Koreą to będzie POzamiatane. W Poznaniu miała szanse powstać fabryka i produkcja czołgów K2PL, a więc szansa na tysiące nowych miejsc pracy, rozwój technologii i wspólne prace nad nowym czołgiem. Możliwy byłby także eksport i sprzedaż tych czołgów dla innych państw NATO z uwagi że te czołgi byłyby produkowane na terenie kraju UE. To także tygrysek chciał likwidacji WOT
Zabawny
2024-02-09 23:36:32
Zabawny jest ten felczer w swoim nabzdyczeniu...
zauważcie
2024-02-08 17:57:37
jeszcze nie zaczęli rządzić , a już im brakuje? Nie umiesz rządzić , to się ciągnij ! Co będzie jak " wybuchnie " kolejny Covid -19 , albo ponownie z dnia na dzień " przywali " do Nas 2 mln. wojennych uchodźców. Wy czerwone robaczki , na niczym się nie znacie , a chcecie rządzić .Ci co Was wybrali, za chwilę Was powieszą ! WY głupole!
Edek
2024-02-08 14:00:10
Temu geniuszowi znawcy POlityki obronnej nie POdobają się kontrakty zawarte na zakup broni w Korei Południowej , są niedopuszczalne! Jakim trzeba być idiotą i zaślepionym nienawiścią do poprzedniej władzy żeby w toku toczącej się wojny na Ukrainie rozbrajać polską armię ( bo do tego się to sprowadza w przypadku zerwania kontraktów zbrojeniowych z Koreą) Ten człowiek kompletnie nie ma POjęcia o wojsku , czego przykładem jest jego wypowiedz na temat WOT-u.To tacy są fachowcy w koalicji 13 grudnia
@czytam
2024-02-07 20:22:50
Wielki wojownik minister mon kosiniak kamysz na konferencji prasowej stwierdził że bron koreanska nie jest nam koniecznie POtrzebna i trzeba się zastanowić nad kontynuacja zakupow. Może POjedzie na wschod i kupi sierpy i mloty.POwodzenia.
@Adonispapa
2024-02-07 17:33:17
Adoniście azbestowa papo- w Twoim stylu napiszę - wypierdzie tłuska , wyj kundlu - dostaniesz michę od swojego niem ieckiego pana. HAil T..k!
AdonisPapa
2024-02-07 14:56:37
Pisie bobki hejtują i wyją. Słychać pisowskie wycie? Znakomicie:)) A zamach też był fani macierewiccza? Ha,ha
olo
2024-02-07 14:49:43
Tygrys z ZSL Kosiniak wykona kazdy rozkaz TW''Oskara'' Polska opanowana przez niemiecka agenture chyli sie ku upadkowi
Edek
2024-02-07 14:44:38
Tygrysek czuwa możemy spać spokojnie .Tylko po co nam WOT????
@Robert vel Piotr
2024-02-07 14:38:17
Ty jednak poprzestań na chińczyku lub bierkach. Domino zostaw dla inteligentniejszych, pisi dzbanie.
1,2,3
2024-02-07 14:30:40
INTEL i CPK już przewalone terminy o wsparcie unijne . Brawo głąby zjadające Pizzę darmową , wyborczą .Amerykanie nie chcą z Radkiem rozmawiać , z resztą z Tuskiem też nikt nie gada , bo to głąb i sługus szkopów i europejskiej komunistycznej jaczejki finansowanej przez kacapów . Będzie jak było , aby tylko dobrze wypaść w europejskich wyborach , a potem , to nawet niech sobie PIS wraca jak już wszystko będzie totalnie rozj...ne . Polski Naród , głupia Naród mówi Kali .Czarny Kali z Pustyni !
czytam
2024-02-07 13:37:25
Wypitny szpecyajlizda medycyny wojennej, strateg na miarę Napoleona? Już kwestionuje zakupy uzbrojenia , co zaproponuje teraz? Bazy Bundeswery w Polsce? W myśl przewodnią KO -PO CO .../nam cokolwiek/ . jak juz jest w RFN ?
No to ładną
2024-02-07 12:51:33
laurkę wystawił tygrysek sojusznikom i podżegaczom z Nato. Rosja ogarnęła się z przemysłem, otrzymała wsparcie od takiego mocarza jak Korea Północna i jedzie do przodu, a Ukraina wciąż żebrze o amunicję, której ponoć w całej Europie i USA nie ma i nie idzie szybko wyprodukować. Dobrze, że chociaż lgbt i walka o klimat jest.
Robert
2024-02-07 12:32:01
Fitch pisze o eskalacji napięć politycznych zwiększające ryzyko dla skuteczności rządu, a także o ryzyku pogorszenia się nastrojów rynkowych.
Robert
2024-02-07 12:30:58
Inwestorzy i udziałowcy Orlenu, w tym globalne fundusze inwestycyjne, którzy głosowali za stworzeniem multienergetycznego lidera regionalnego, muszą liczyć się z rezygnacją z tych założeń i odwrotem procesów fuzji z PGNiG, a nowy rząd chce renegocjować umowę na największą inwestycję technologiczną w Polsce po 1989 roku. Na reakcję nie trzeba było czekać długo. We wtorek agencja ratingowa Fitch zwróciła uwagę, że polska polityka może stać się ciężarem dla gospodarki.
Robert
2024-02-07 12:29:43
To poukładajmy teraz klocki domina. Rządowi Tuska udało się już zakwestionować budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i wysłać sygnał do amerykańskich partnerów, że niczego nie mogą być pewni. Koreańczycy współpracujący przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego też dostali jasny sygnał, że to nie jest inwestycja, na której rządowi zależy. Inwestorzy i udziałowcy Orlenu, w tym globalne fundusze inwestycyjne, którzy głosowali za stworzeniem multienergetycznego lidera regionalnego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA