Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szef MON: tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Data publikacji: 28 stycznia 2023 r. 13:56
Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia 2023 r. 20:53
Szef MON: tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. PAP/Wojtek Jargiło  

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W sobotę Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT". - Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim - dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie - dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę - mówił podczas wystąpienia.

Minister dodał, że w ubiegłym roku do wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy - 13 742 żołnierzy zawodowych. - To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej – zaznaczył.

Szef MON wskazał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. - Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Zwrócił uwagę, że Wojsko Polskie wzmacniane jest również poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przypomniał, że w grudniu ub.r. trafiły do naszego kraju pierwsze koreańskie czołgi K2, a także armatohaubice K9. Zapowiedział, że w tym roku planowane są kolejne dostawy sprzętu, w tym systemów rakietowych HIMARS i koreańskich wyrzutni Chunmoo.

Uzupełnił, że w tym roku do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafią czołgi Abrams. - Czyli najnowocześniejsze, najcięższe czołgi, które też będą stanowiły bardzo ważny argument, jeśli chodzi o odstraszanie agresora, bo naszym zadaniem – zadaniem polskich władz – jest wzmacnianie Wojska Polskiego tak, żeby odstraszyć agresora; tak, żeby agresor nie zdecydował się na zaatakowanie naszego kraju – zaznaczył Błaszczak, dodając, że jego środowisko polityczne ma świadomość tego, że „odtwarzanie imperium rosyjskiego przynosi zło”.

- Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji - wskazał szef MON.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2023-01-31 13:55:56
Potrąciła ?! Jeszcze w zębach to przyniosą ! Do pierdla z tym , który z polskiego obozu był inspiratorem tego szajsu ! Ziobro bierz się do roboty ! . W Belgii prokuratura działa , a w Polsce boją się Kasty z powodu , której UE jeździ po Polsce jak po burej suce . Nie ma dymu bez ognia . Ta afera to nie tylko sprawa Algierii, Maroka .Polska cierpi , bo czerwone zdrajcy są na służbie kacapów . Areszt wydobywczy , aż do wyczerpania zapasów . Inaczej jesienią po wyborach żegnaj Pamelo !
Oj-Oj
2023-01-30 20:02:48
ZA MUNDUREM PANNY SZNUREM - ale zwiekszymy " przyrost Homo-Sapiens!!!!!
Jakieś pytania ??
2023-01-30 19:54:33
To już 10. raz. Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejną transzę kar. Więcej niż zebrała WOŚP . Komisja Europejska potrąciła Polsce 60 mln euro w ramach kolejnej transzy zaległych kar - podaje TVN24. W związku z wyrokiem TSUE w sprawie sądownictwa Polska straciła łącznie 360 mln euro, czyli około 1,7 miliarda złotych.
klemens
2023-01-30 09:45:59
wojsko to najdrożsi bezrobotni . I prowokują do wojny . Nie lepiej kształcić młodych dla pokoju i rozwoju ?
FIGO
2023-01-29 21:43:52
Kalafiorem mi wisi ile dostanie PIS, a ile SP. Zdrajcy Polski i " lepkie łapki " czeka pierdelek . Jak nie wsadzi Was Zbynek , to po wyborach wsadzi Was nowy Piłsudski , bo tam jest wasze miejsce. Twierdzę , że dwa tygodnie po wyborach w 2015 r nie było powodu jeszcze do warcholstwa kodziarskiego . Miękkie pały z PIS-u pozwoliły na anarchię . Trzeba było krótko za ryj i o glebę . Dzisiaj nie byłoby już Sądowej Kasty , a takie inwidua jak Nowak , Gawłowski i inni mieliby " wyrąbany przodek " !
@FIGO
2023-01-29 20:08:06
Ty spod płaszczyka SP Zbynka Zero i mateckiego i co gorsza Kowalskiego śmiesz ludziom dobrej woli "dudę " zawracać . Do staniecie swoje 0,7 % poparcia na jesieni !! I kopa w zad na wieki !!
itd
2023-01-28 22:48:36
Totalni na czele z ryzym sie skompromitowali gloszac ,ze WOT to ''prywatna armia Macierewicza''
FIGO
2023-01-28 19:17:03
Bardzo dobra idea .Jesienią tuskojeby będą robić wszystko , aby wywołać zamieszki . Osobiście mam nadzieję , że do jesieni wiatr historii wymiecie łapówkarskie mendy z EPL , a wraz z nimi może jeszcze czask , jakaś róża , i ten na ryżo wymalowany kołtun ! Inni może się okaże , że też " zaliczą " w kopa w zadek i na więzienny obiadek . To co wyprawia jeden były minister , to kwalifikuje się na czapę , ale miękkie pały z PIS- u nie ruszą gn...a .Drugi jeździ po Polsce i ciągle przeinacza fakty!
Mjr W Suchodolski
2023-01-28 14:38:34
Wysłałem CV. Proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA