Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Kajakami po Danii. Wiatr korygował wyznaczoną trasę

Data publikacji: 18 września 2022 r. 10:53
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2022 r. 13:24
Kajakami po Danii. Wiatr korygował wyznaczoną trasę
W wyprawie latem tego roku wzięło udział dziewięć osób. To członkowie Bractwa Kajakowego, mieszkańcy Szczecina, Goleniowa, Nowogardu, Świnoujścia, Człuchowa. Na zdjęciu – tuż przed startem z kempingu Monbroen. Trzeci z lewej: Piotr Owczarski. Fot. Piotr OWCZARSKI  

Planowaliśmy dopłynąć kajakami do Nykøbing Falster na wyspie Falster w Danii, ale silne wiatry pokrzyżowały nam plany. Dotarliśmy do trzech wysp: Zelandii, Falster i Møn, a tę ostatnią opłynęliśmy w całości. Towarzyszyła nam zmienna pogoda, a wytyczoną trasę płynięcia korygował wiatr. Dla kajaków na morzu wiatry od 5 do 6 w skali Beauforta nie są bezpieczne, ale doświadczeni kajakarze poradzą sobie i w takiej sytuacji. Wszystkiemu winny był niż, który ukształtował się po drugiej stronie Danii na Morzu Północnym. Na szczęście można było czasami skryć się za brzeg lub płynąć z wiatrem.

Nasza przygoda kajakowa rozpoczęła się właściwie ponad pół roku wcześniej, kiedy to w Centrum Żeglarskim w Szczecinie planowano kolejny sezon żeglarski. Wtedy też zaproponowałem, że następnym celem kajakarzy morskich będą wyspy duńskie. Wcześniej opłynęliśmy Wolin, Uznam, Rugię, Bornholm, przepłynęliśmy kajakami ze Świnoujścia do Gdańska, ale na wyspach duńskich jeszcze nie byliśmy.

Przed każdą morską wyprawą, czy to na jachtach, czy kajakach morskich, trwają intensywne przygotowania.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 91% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-09-2022

 

Autor: Piotr OWCZARSKI, komandor spływu
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA