Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Data publikacji: 2022-09-12 20:44
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-15 11:11
Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie
Fot. PAP  

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie; jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.

W poniedziałek szef MON spotkał się w Warszawie z ministrem obrony Danii. Błaszczak przekazał na konferencji prasowej po spotkaniu, że tematem rozmowy z Bodskovem było bezpieczeństwo w obszarze Morza Bałtyckiego, kontynuacja pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienie współpracy wojskowej obu państw.

O bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego

"Współpracujemy od długiego czasu, myślę, że dla obu naszych państw bezpieczeństwo w basenie Morza Bałtyckiego stanowi najważniejszą sprawę" - mówił Błaszczak, dziękując ministrowi obrony Danii za spotkanie.

Zapewnił, że oba państwa z satysfakcją przyjmują fakt, że do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączą już wkrótce Szwecja i Finlandia. "Doceniamy też zaangażowanie Dani, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy" - powiedział Błaszczak przypominając, że niedawno miał okazję uczestniczyć w Kopenhadze w spotykaniu państw Sojuszu dot. koordynacji takiego wsparcia.

W tym kontekście minister zwracał uwagę, że bardzo ważne jest to, aby efektywnie wspierać Ukrainę. "Wolna Ukraina oznacza wolną Polskę, ale Wolna Ukraina oznacza też wolną Europę" - podkreślił.

Przypomniał również wydarzenia historyczne, kiedy odbudowywane było imperium rosyjskie, które "niosło zło dla Europy". "Dziś Ukraińcy, którzy zatrzymują odbudowę imperium rosyjskiego walczą o wolność całej Europy" - zaznaczył.

Polskę i Danię łączy nie tylko rurociąg 

Szef MON podkreślił, że Polska docenia współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. "Tam jesteśmy państwami ramowymi, Polska Dania i Niemcy, a więc współpracujemy w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oświadczył.

Jak zapewnił, oceniając inne aspekty współpracy z Danią, "jesteśmy też bardzo wdzięczni za możliwość współpracy, jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw źródeł energetycznych".

"To z Norwegii przez Danię do Polski prowadzi rurociąg, dzięki któremu już bardzo niedługo Polska będzie mogła otrzymywać gaz. A więc ta współpraca dotycząca bezpieczeństwa ma bardzo szeroki wymiar" - podkreślił.

Minister wskazał także na inne aspekty kontaktów między obywatelami obu państw. "Ważne są kontakty między Polakami i Duńczykami, wyjazdy turystyczne, spotkania. Jesteśmy państwami, które sąsiadują ze sobą. Historycznie rzecz biorąc, relacje sięgają bardzo długiego czasu i to jest ważne, żebyśmy właśnie będąc wspólnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, będąc w Unii Europejskiej, zacieśniali te relacje, również relacje personalne. Ale najważniejsze jest to, że wspólnie budujemy bezpieczeństwo w Europie" - powiedział Błaszczak.

Szef MON ponownie podziękował gościowi z Danii - jak mówił - "Mortenowi, mojemu przyjacielowi, za właśnie takie bliskie relacje polsko-duńskie, za to, że możemy wspierać się wzajemnie, za to, że jesteśmy sprawdzonymi sojusznikami". "I jestem o tym przekonany, że tak będzie w przyszłości" - oświadczył Błaszczak.

Ważna obecność duńskich żołnierzy w korpusie w Szczecinie

Minister obrony Danii zwrócił uwagę, że Polska i Dania są sojusznikami od wielu lat. Wyraził nadzieję, że podobne spotkania jak to, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie, będą miały miejsce w przyszłości.

"I właśnie również o tej wspólnej przyszłości m.in. rozmawialiśmy dzisiaj. Europa obecnie musi stawić czoła wojnie, która toczy się na Ukrainie, ale warto wspomnieć, że jest to przede wszystkim wojna wartości. Jest to wojna o przyszłość Europy, dlatego też wspólnie wspieramy Ukraińców w ich walce o wolność" - podkreślił. Dodał, że ministrowie rozmawiali w poniedziałek również o tym, jak dalej można wspierać Ukraińców "w walce o wolność i ich niepodległość".

Bodskov zaznaczył, że Danię i Polskę wiążą wieloletnie partnerstwa, ale też i Sojusz Północnoatlantycki. "Jesteśmy obecni w NATO, jesteśmy obecni w Unii Europejskiej. Współpracujemy ze sobą bardzo dobrze, wspieramy się i bardzo się cieszymy, że Dania jest obecna, jeżeli chodzi o obecność wojskową w Polsce" - powiedział.

Podkreślił, że w ramach wielonarodowego korpusu w Szczecinie służy 45 duńskich żołnierzy. "Z punktu widzenia Danii nasza obecność tutaj jest bardzo ważna nie tylko dla nas, ale również dla całego NATO" - powiedział duński minister.

Jak mówił, "niestety przed nami przyszłość, w której na pewno konflikt na Ukrainie będzie trwał lata, a aktywność rosyjska w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy". "Tym bardziej musimy wzmocnić i zacieśnić naszą współpracę jako sojusznicy, ale także i przyjaciele" - powiedział Bodskov.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo...!
2022-09-15 11:08:57
Dania jest Krajem ktory najbardziej idzie do przodu z Pomoca... odnosnie Ukrainy - wsrod Krajow Europy Polnocnej !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA