Środa, 29 marca 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Premier z wizytą w Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie

Data publikacji: 16 września 2018 r. 10:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:20
Premier z wizytą w Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie
 

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w niedzielę (16 września) wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. Ma wziąć udział w spotkaniu z dowódcami i z żołnierzami.

Mateusza Morawieckiego powitał gen. Stanisław Wojciechowski, który dowództwo nadkorpusem objął w środę. Premier przywitał się z żołnierzami, a następnie złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym dwóch żołnierzy korpusu, zmarłych podczas misji w Afganistanie. Jeden z nich, st. chor. Rafał Celebudzki, zginął 4 lata temu, 16 września, podczas samobójczego ataku bombowego na konwój w Kabulu. Drugi, podpułkownik Ove Kjaersgaard Hansen, zmarł podczas misji.

Premier udał się na spotkanie z dowództwem korpusu. O godz. 11 Mateusz Morawiecki ma się spotkać z żołnierzami. Przewidziane jest wystąpienie premiera.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r. List intencyjny o jego utworzeniu został podpisany przez Polskę, Niemcy i Danię w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw, najliczniej reprezentowanych w Korpusie, rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Od czerwca 2017 r. szczeciński Korpus funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na tzw. wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności.

Jeśli zaszłaby taka konieczność, Korpus jest także gotowy do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO, w tym tzw. szpicą, a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

Po wizycie w korpusie premier, wraz z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, weźmie udział w spotkaniu wyborczym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W planach jest m.in. prezentacja liderów list wyborczych do zachodniopomorskiego sejmiku. Następnie PiS-busem uda się do Stargardu na spotkanie z mieszkańcami.

(PAP)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ He He
2018-09-16 22:26:07
Lepsze to niż Bronkobus, he he.
o
2018-09-16 18:21:57
i tak wróciła normalność
He, He
2018-09-16 11:43:22
PIS-busem, he, he !
Obs.
2018-09-16 11:26:10
NeoKrzywousty, będzie wbijał nowe pale w Odrę? A może dospawa wręgi do kaczej stępki w "stoczni szczecińskiej"??? A może nową trasę Północ- Południe via Odra z mostami drogowymi i kolejowymi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA