Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Potępiono przemoc i represje. Zaapelowano do rządu o stworzenie możliwości przyjęcia uchodźców.
„Pamiętając o wspólnej walce Polaków i Białorusinów o wolność i demokrację, szczególnie w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, dochowując wierności tradycji Solidarności w 40. rocznicę jej powstania, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z całą mocą potępia stosowanie przez władze Alaksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji wobec społeczeństwa białoruskiego oraz sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Republice Białorusi 9 sierpnia 2020 roku” – napisano w uchwale.
Zaznaczono, że „w wyniku przemocy dwie osoby poniosły śmierć, a kilkaset zostało rannych, ponad 7 tys. aresztowano lub zatrzymano, a ogromna liczba uczestników pokojowych protestów została pobita przez funkcjonariuszy OMON-u, milicji i jednostek specjalnych”.
W obliczu tej „dramatycznej sytuacji”, Sejm zapewnił wszystkich Białorusinów o solidarności i wsparciu.
„Stanowczo domagamy się od władz w Mińsku natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec społeczeństwa” – głosi uchwała. Mowa była także o zastraszaniu członków opozycji.
Sejm zwrócił się do rządu o uruchomienie pomocy humanitarnej i stworzenie możliwości przyjęcia uchodźców.
(p)
Fot. Twitter/Sejm