wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Świat > Polskie MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi

Polskie MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi

Polskie MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi
Data publikacji: 2020-08-10 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10 19:24
Wywietleń: 446 468913

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z sytuacją na Białorusi, wyraziło "głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji".

Wstępne (oficjalne) wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi mówią o ok. 80 procentach głosów dla ubiegającego się o reelekcję Aleksandra Łukaszenki. W niedzielę w nocy w Mińsku doszło do demonstracji i zamieszek. Milicja użyła siły wobec protestujących, były aresztowania.

Konkurentka Łukaszenki - Swiatłana Cichanouska - nie uznała wyniku wyborów. Stwierdziła, że to ona je wygrała, na co wskazują dane zebrane w lokalach wyborczych.

Polskie MSZ napisało w oświadczeniu m.in. "Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania. Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka."

Przed chwilą odbyłem rozmowę z ambasadorem RP na Białorusi - Arturem Michalskim. Odebrałem raport na temat dotychczasowych wydarzeń i aktualnej sytuacji. Monitorujemy sprawy na bieżąco i będziemy reagowali adekwatnie do zdarzeń i okoliczności - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Oczekujemy od władz Białorusi zaprzestania represji i rozpoczęcia prawdziwego dialogu z obywatelami - oznajmił z kolei minster Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej nt. wyborów na Białorusi.

(sag, p)

Fot. Wikipedia

Komentarze

do @ Lukaszenka
Cyt. " inflacja szaleje, bezrobocie rośnie,..." ....Idiota nie PO_trafi nawet wiadomości w Kurierze PO_czytać; https://24kurier.pl/ekurier/bezrobotnych-jednak-nie-przybywa/
2020-08-11 09:41:07
ale się...
"Baćka" zaciukał o_PO_zycjoniostę przy PO_mocy "specnazu", a ten jeszcze żyje. https://www.tvp.info/49354948/uznano-ze-zginal-podczas-protestow-w-minsku-jednak-zyje....35-letni Jewgienij Zaiczkin, który miał stracić życie podczas wczorajszych protestów w Mińsku, żyje – informuje agencja Reutera.
2020-08-10 23:27:31
Lukaszenka
PiS myśli, że ciemny, polski lud to kupi bo wyrabia z chamskim motłochem co chce. Korona wirus króluje, inflacja szaleje, bezrobocie rośnie, nie wiadomo co z dzieciakami po 1 września. Wszystko drożeje, parapodatki wprowadzane cichcem po nocach. I nagle nowy temat - odkrycie BIAŁORUŚ. Prezesie, kitu nam nie wciśniesz, ty jesteś naszym Łukaszenką i zostaniesz nim nawet po śmierci.
2020-08-10 16:52:44
ciekawe
MSZ Białorusią odwraca uwagę od łamania praw człowieka w Polsce
2020-08-10 13:49:08
jeszcze lepsza rada
flaga w paski nie jest immunitetem dla tęczowego establiszmentu,prawo jest równe dla wszystkich.Nie chcemy akceptacji dla przemocy fizycznej i słownej.Widać tę przemoc w Warszawie było ostatnio aż nadto.Przynajmniej maski spadły i mówimy hejtowi stop
2020-08-10 13:39:37
dobra rada
Polski rząd niech najpierw sam nauczy się szanować prawa człowieka w Polsce.
2020-08-10 12:52:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie