Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura: trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu; trafiły do aresztu

Data publikacji: 29 maja 2024 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2024 r. 17:31
Prokuratura: trzy osoby usłyszały zarzuty działania na rzecz obcego wywiadu; trafiły do aresztu
Fot. PAP/Marcin Obara  

Trzy osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego usłyszały zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu. Zostały aresztowane na trzy miesiące - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Mieli podejmować działania dywersyjne i sabotażowe.

"Na polecenie prokuratora dolnośląskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Przekazała, że prokurator przedstawił trzem zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej oraz branie udziału w działalności wywiadu rosyjskiego i podejmowanie w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowych działań dywersyjnych i sabotażowych na terenie Polski.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec trzech podejrzanych" - poinformowała PK. Grozi im nawet dożywocie.

"27 maja br., na terenie Warszawy, Pruszkowa oraz woj. pomorskiego, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech mężczyzn – obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi – podejrzewanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju" - poinformowała z kolei w komunikacie ABW.

Dodano, że są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, której zadaniem było dokonywanie sabotażu, w szczególności podpaleń, na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. "W styczniu br. ABW zatrzymała obywatela Ukrainy, który czynił przygotowania do podpaleń obiektów na terenie Wrocławia. W toku przeprowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono m.in. przedmioty mogące służyć do realizacji kolejnych tego typu działań sabotażowych" - przekazała ABW.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawe
2024-05-30 08:14:11
Pisowcy czy konfederaci?
Lwów
2024-05-29 22:17:55
Wieszać ich na wiaduktach dla przykładu.
.
2024-05-29 21:01:30
A konfederosjanie i wszelakie kamaraty nadal działaja na legalu ?
Edek
2024-05-29 19:56:27
Jest wojna na wschodzie to szpiegow sie rozstrzeliwuje .Takie sa prawa wojny.
Brawo
2024-05-29 18:08:44
Skończył się parasol ochronny dla ruskich agentów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA