Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Szpieg, którego pogrążyły kobiety

Data publikacji: 06 marca 2020 r. 23:19
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:16
Szpieg, którego pogrążyły kobiety
Fot. IPN  

Bogdan Walewski od końca lat pięćdziesiątych był szpiegiem CIA. Polskę Ludową zaczął zdradzać dla pieniędzy i dlatego że żona Rosjanka przyprawiała mu rogi. Równolegle współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. O końcu jego podwójnego życia przesądziła słabość do pań. Tę historię przybliża film „Bogdan Walewski. Szpieg ze złamanym sercem", który powstał dzięki współpracy szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i szczecińskiej TVP. Premierze filmu towarzyszyło spotkanie w Centrum Edukacyjnym IPN-u „Przystanek Historia".

- Walewski rozpoczął służbę dla CIA w 1959 roku. Będzie ją kontynuował przez 22 lata. Prowadził ją równolegle do podjętej trzy lata później współpracy z polską Służbą Bezpieczeństwa, którą realizował jako kontakt operacyjny „Zenon", a potem „Janczar" - mówił podczas spotkania dr Paweł Skubisz, dyrektor IPN-u w Szczecinie. - Związał się z CIA głównie z przyczyn materialnych. Nie był żadnym antykomunistą, przeciwnie, był członkiem partii, zaufanym człowiekiem ówczesnych władz.

I właśnie dlatego że partia mu ufała, mógł wyjechać do Wietnamu,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 76% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 06-03-2020

 

Autor: Alan Sasinowski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kolejny
2020-03-07 08:40:43
wielki szpion ktorego teraz mozna wynosic na oltarze. Ciekawe kiedy beda nastepni ktorzy teraz szpieguja ale gdy zmieni sie ustroj beda wielcy. Ja nazywam ich bydlakami bo nie zdradza sie wlasnego kraju tak jak teraz zdradza i donosi POKO na Polakow do PE oraz pragnie zniszczyc spoleczenstwo tylko dlatego zeby przejac wladze i zrobic loda Niemcom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA